Linfi|

Śledź swoje finanse: Jak skutecznie sprawdzić swoje długi bez ponoszenia kosztów

sledz swoje finanse

Jednym z podstawowych kroków w zarządzaniu finansami jest monitorowanie swojego zadłużenia. Jednak nie każdy wie, że można to zrobić bez ponoszenia kosztów. W tym artykule przedstawimy praktyczne i darmowe metody sprawdzania swoich długów, które pozwolą Ci na pełne zrozumienie swojej sytuacji finansowej, bez obawy o dodatkowe wydatki.

Dlaczego warto wiedzieć o swoim zadłużeniu?

Aby uregulować długi, należy najpierw być świadomym ich istnienia. Mimo że na ogół znamy wierzyciela oraz kwoty zadłużenia, zdarza się, że o zaległościach dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy chcemy zaciągnąć kredyt w banku. Istnieje kilka powodów, dla których wiedza, jak sprawdzić swoje długi w Internecie, jest kluczowa. Jednym z ich jest ryzyko, że zapomniałeś o zapłacie rachunku, mandatu, raty kredytu czy pożyczki. Istnieje możliwość, że nie pamiętasz o długu zaciągniętym wiele lat temu, a brak kontaktu od wierzyciela nie oznacza, że zobowiązanie przestało istnieć. Długi, które posiadasz, mogły zostać odziedziczone po zmarłej osobie. Możesz również paść ofiarą oszustów finansowych, którzy wykorzystują kradzież tożsamości.

Pomimo popularnego przekonania, że brak upomnień o spłatę długu oznacza jego nieistnienie, ignorowanie problemu może przynieść negatywne konsekwencje, które wiążą się ze skierowaniem sprawy do sądu lub komornika.

Jak sprawdzić swoje zadłużenie za darmo?

W Polsce istnieje kilka baz danych, w których znajdziemy informacje dotyczące osób zalegających ze spłatą swoich zobowiązań finansowych. Jednym z najważniejszych rejestrów jest Biuro Informacji Kredytowej. To tam gromadzone są informacje o spłacie kredytów i pożyczek w bankach oraz innych instytucjach kredytowych. Jeśli wyraziliśmy zgodę na przechowywanie danych również po uregulowaniu zobowiązania, to w BIK widoczne będą także kredyty i pożyczki, które spłaciliśmy w przeszłości.

Oprócz Biura Informacji Kredytowej, istnieją także inne instytucje, w których każda jednostka ma możliwość weryfikacji informacji o swoich zobowiązaniach finansowych. Należą do nich:

 • Krajowy Rejestr Długów;
 • Rejestr Dłużników ERIF
 • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej;
 • Krajowa Informacja Dłużników Telekomunikacyjnych BIG.

BIK, BIG, KRD, ERIF – sprawdź swoje długi za darmo, jakie kroki należy podjąć?

Jak sprawdzić długi za pomocą BIK?

 1. Pierwszym krokiem będzie założenie konta na portalu internetowym BIK.
 2. Pamiętaj, że instytucja ma 30 dni na dostarczenie raportu.
 3. Gotowy dokument, który uzyskamy, można przeglądać zarówno na komputerze, jak i telefonie, a także pobrać i zapisać plik PDF.
  Raport ten zawiera szczegółową historię zobowiązań kredytowych z bazy BIK oraz informacje finansowe z bazy BIG InfoMonitor.
 4. Jeśli zależy Ci na czasie, konieczne może być skorzystanie z płatnego dostępu.

Jak sprawdzić długi za pomocą KRD?

 1. Możesz złożyć wniosek, odwiedzając biuro osobiście.
 2. Istnieje możliwość wysłania zapytania za pomocą poczty –  (Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA, ul. Danuty Siedzikówny 12, 51-214 Wrocław);
 3. W serwisie transakcyjnym – po zarejestrowaniu profilu.

Jak sprawdzić, czym mam długi za pomocą ERIF BIG?

 1. Klienci indywidualni mają możliwość skorzystania z usług ERIF BIG za pośrednictwem serwisu infoKonsument.pl.
 2. Należy utworzyć konto użytkownika, ponieważ za jego pomocą otrzymasz dostęp do bazy aktualnych danych.
 3. Aby założyć konto, konieczne jest wypełnienie formularza i dokonanie pełnej lub niepełnej aktywacji konta.

Co robić, jeśli mam długi?

Na początku warto zebrać wszystkie informacje o swoich długach. Skorzystaj z przedstawionych wyżej baz danych, aby dowiedzieć się o swoim rzeczywistym zadłużeniu. W zarządzaniu swoimi finansami sprawdzi się ustalenie budżetu domowego, przeglądania swoich dochodów oraz wydatków, który pomoże lepiej kontrolować proces spłacania długów. Ważne jest, aby nie unikać wierzycieli, ale skontaktować się z nimi, bo być może uda ci się negocjować bardziej korzystne warunki. Kolejnym krokiem będzie konsolidacja długów. Jeśli masz ich wiele i nie jesteś w stanie poradzić sobie z kontrolowaniem finansów, zwróć się o pomoc do organizacji zajmującej się doradztwem w zakresie zarządzania finansami.

Pamiętaj, że radzenie sobie z długami wymaga czasu i dyscypliny, ale jest to możliwe. Nie wahaj się szukać pomocy, korzystaj z dostępnych baz danych, monitoruj swoje wydatki.

Nie jesteś w stanie sam kontrolować swoich zobowiązań? Potrzebujesz wsparcia w wyjściu z długów? Skorzystaj z naszego kalkulatora i wypełnij formularz.

Jak przydatny był ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.