Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Zagraniczne podróże to nie tylko piękne widoki i egzotyczna kuchnia. Niestety podczas wymarzonego urlopu zaskoczyć nas mogą także niemiłe niespodzianki. Osoby planujące wakacyjny wyjazd często stają przed dylematem, co do wyboru odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego, mającego zapewnić bezpieczeństwo i pełen komfort podczas podróży. Które ubezpieczenie turystyczne gwarantuje optymalną ochronę w czasie wakacji i na co zwrócić szczególną uwagę, decydując się na dodatkowe zabezpieczenie podczas urlopu?

Linfi znak

Skorzystaj z pomocy specjalisty i uzyskaj:

  • całkowicie darmową konsultację
  • najkorzystniejszą ofertę za najniższą możliwą cenę
  • proste i zrozumiałe objaśnienie szczegółów oferty

Ubezpieczenie turystyczne jest zabezpieczeniem podczas podróży, obejmującej zarówno trasy krajowe, jak i międzynarodowe. Jego głównym celem jest pokrycie kosztów leczenia oraz zapewnienie ochrony w przypadku niefortunnych zdarzeń. Możliwość rozszerzenia polisy o dodatkowe elementy umożliwia dostosowanie zabezpieczenia do indywidualnych potrzeb, gwarantując maksymalną ochronę.

Ubezpieczenie podróżnicze – dlaczego warto je mieć?

Ubezpieczenie turystyczne zabezpiecza przed niespodziewanymi wydatkami podczas podróży. Leczenie za granicą, nagły powrót do kraju po wypadku, rehabilitacja czy skrócenie urlopu z powodu nieszczęśliwego zdarzenia – każde z tych sytuacji generuje dodatkowe, często znaczne koszty. Dlatego warto zadbać o solidne ubezpieczenie, które zabezpieczy nas przed finansowymi konsekwencjami nieoczekiwanych sytuacji podczas podróży.

Ubezpieczenie turystyczne u UE

Na terenie Unii Europejskiej i w krajach należących do Europejskiej Strefy Wolnego Handlu,  możemy skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która umożliwia skorzystanie z bezpłatnej opieki medycznej. Niestety jej zastosowanie ogranicza się do kilku państw, a nawet tam, gdzie jest honorowana, ma wiele ograniczeń. EKUZ nie pokryje kosztów związanych choćby z powrotem do kraju czy leczeniem prywatnym. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia turystycznego?

Głównym elementem w polisie podróżnej są oczywiście koszty leczenia, gdyż to potencjalne kłopoty zdrowotne najbardziej mogą wpłynąć na nasz budżet. Wizyty u lekarza, hospitalizacja, zakup leków, środków medycznych, a także ewentualny transport powrotny do kraju czy usługi transportu sanitarnego – to jedynie niektóre z aspektów medycznych, które mogą generować dodatkowe wydatki.

Niemniej jednak nie wolno zapominać o dodatkowych elementach, takich jak ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), odpowiedzialność cywilna (OC), ochrona bagażu czy różnorodne dodatki dostosowane do aktywności podczas podróży. Dzięki kompleksowej ochronie można cieszyć się spokojem podczas pobytu za granicą.

Dobór ubezpieczenia powinien być dostosowany przede wszystkim pod kątem:

  • kierunku podróży,
  • charakteru wyjazdu (zwiedzanie, aktywny wypoczynek, narty, praca, podróż służbowa itp.),
  • indywidualnych potrzeb (np. obecność chorób przewlekłych czy wymóg klauzuli alkoholowej).

Mnogość różnych ofert ubezpieczeniowych może skomplikować proces wyboru tej odpowiedniej. Skorzystaj z naszej pomocy i uzyskaj ubezpieczenie dobrane indywidualnie pod Twoje potrzeby. 

Ubezpieczenie zdrowotne na wakacje – na jakie odszkodowanie można liczyć w razie nieszczęśliwego wypadku?

Polisa turystyczna skupia się głównie na zabezpieczeniu przed wydatkami związanymi z leczeniem. Ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenia do określonej sumy gwarantowanej. W  Europie, gdzie częściowo bezpłatną opiekę medyczną oferuje EKUZ, minimalna bezpieczna suma gwarantowana wynosi 20 000 euro, natomiast rekomendowaną wartością jest 30 000 euro. W przypadku podróży poza granice Europy zaleca się zwiększenie tej kwoty co najmniej do 60 000 euro, aby zapewnić optymalne zabezpieczenie.

Każda polisa, oprócz kwestii związanych z kosztami leczenia, oferuje także ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Dzięki temu w przypadku doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku różnych zdarzeń, takich jak złamania, kontuzje czy inne poważne obrażenia, otrzymamy odpowiednie odszkodowanie finansowe. W sytuacji śmierci ubezpieczonego, odszkodowanie to przysługuje najbliższym członkom rodziny. Wypłacane odszkodowanie stanowi rekompensatę za poniesione cierpienie, dyskomfort czy straty moralne. Kwota odszkodowania jest ustalana jako procent od sumy gwarantowanej, a dostępne warianty obejmują kwoty, począwszy od niewielkich sum, takich jak 5000 zł, a sięgające nawet 100 000 euro.

Z kolei ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym to forma ochrony, która nie tylko chroni nas, ale także nasz portfel. W sytuacji, gdy my lub nasi podopieczni staniemy się przypadkowymi sprawcami wypadku, w którym ucierpi osoba trzecia lub zostanie uszkodzone jej mienie, to ewentualne odszkodowanie (którego poszkodowany może żądać w sądzie) zostanie pokryte przez ubezpieczyciela – oczywiście do wybranej sumy gwarantowanej.

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Poza standardowymi elementami, ubezpieczenie podróżne można rozszerzyć o opcjonalne, ale wartościowe dodatki. Rozsądny pomysł to uwzględnienie ochrony bagażu – w przypadku zniszczenia, zagubienia lub kradzieży, otrzymamy częściowe odszkodowanie za utracone osobiste przedmioty.

Dla osób, które planują podróż samolotem, dostępne są dodatkowe opcje ubezpieczenia od opóźnienia bagażu (w przypadku zagubienia przez linie lotnicze) oraz od opóźnienia lotu. Natomiast dla podróżujących samochodem niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują Auto Assistance, czyli wsparcie w przypadku awarii, wypadku lub usterki.

Nie wiesz, która oferta ubezpieczeniowa będzie dla Ciebie idealna? Skorzystaj z naszej pomocy! Wspólnie wybierzemy ofertę odpowiadającą Twoim potrzebom. Z nami uzyskasz najlepszą ubezpieczenie, które pozwoli Ci cieszyć się wakacjami bez zmartwień!