Linfi|

Kredyt inwestycyjny dla firm: Klucz do realizacji biznesowych ambicji

kredyt inwestycyjny dla firm

Marzenie o nowych inwestycjach czy modernizacji nie muszą pozostać jedynie w sferze planów. Kredyt inwestycyjny dla firm staje się kluczowym narzędziem, otwierającym drzwi do realizacji biznesowych ambicji. Odkryj, jakie możliwości daje ta forma finansowania i jak może wspierać rozwój Twojego przedsiębiorstwa. Sprawdź, kto może otrzymać kredyt inwestycyjny i jak go uzyskać.

Czym jest kredyt inwestycyjny?

Kredyt inwestycyjny dla firm to forma pożyczki, której przedsiębiorcy używają do finansowania planowanych inwestycji, mających na celu zwiększenie przychodów, umocnienie pozycji na rynku lub utrzymanie dotychczasowych osiągnięć. Te przedsięwzięcia, zależne od charakteru działalności oraz aktualnej kondycji firmy, mogą przybierać różnorodne formy.

Tego rodzaju kredyty służą rozwojowi przedsiębiorstwa, często poprawiając jakość oferowanych usług lub produktów. Ważne jest to, że taki kredyt ma określony cel, co oznacza, że środki muszą być przeznaczone na konkretną inwestycję. Dzięki temu, zazwyczaj przedsiębiorcy mogą liczyć na korzystne warunki finansowe, a kwota kredytu dostosowana jest do ich potrzeb i możliwości.

Kto może otrzymać kredyt inwestycyjny?

O kredyt inwestycyjny mogą aplikować przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące działalność gospodarczą. Istnieje jednak warunek – firma powinna mieć określony staż na rynku, trwający co najmniej 6 lub 12 miesięcy. Dla nowych firm dostępność kredytów jest ograniczona.
Warunki, które musi spełnić potencjalny kredytobiorca to między innymi:

 • regularne opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne i podatków do urzędu skarbowego;
 • udokumentowanie stabilnej sytuacji finansowej, zapewniającej odpowiednią zdolność kredytową;
 • brak wpisu jako nierzetelny dłużnik w dostępnych bazach danych;
 • przedstawienie uzasadnienia planowanej inwestycji, wraz z prognozowanymi korzyściami ekonomicznymi i przyszłymi zyskami;
 • przedstawienie szczegółowego planu finansowego, obejmującego analizę marketingową i prawną oraz kosztorys;
 • wniesienie wysokiego wkładu własnego, zazwyczaj w wysokości od 10 do 30 procent całkowitej wartości kredytowania.

Kredyt na inwestycje – na jaki cel można go przekazać?

Kredyt inwestycyjny jest dostępny wyłącznie dla osób, które zarządzają własnym przedsiębiorstwem i potrzebują finansowania na rozwój firmy. Środki z kredytu inwestycyjnego można przekazać m.in. na zakup:

 • maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesie produkcji;
 • nieruchomości, które staną się własnością firmy;
 • środków transportu;
 • licencji, patentów oraz praw autorskich;
 • sprzętu komputerowego i innych potrzebnych przedmiotów do świadczenia usług lub produkcji towarów.

Kredyt inwestycyjny – lista dokumentów

Wymagane dokumenty do uzyskania kredytu inwestycyjnego dla firm mogą różnić się w zależności od instytucji kredytowej. Najczęściej jednak będą to:

 • biznesplan – kluczowy dokument, mający na celu przekonanie banku o opłacalności inwestycji oraz zdolności firmy do spłaty zobowiązania;
 • dokumenty rejestrowe – w zależności od formy prawnej firmy, mogą to być np. odpis z KRS, zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, zaświadczenie o numerze REGON lub umowa spółki;
 • dokumentacja finansowa – w zależności od sposobu opodatkowania, mogą to być m.in. deklaracje PIT-36, zeznania o uzyskanych przychodach, bilans oraz rachunek zysków i strat;
 • dodatkowe dokumenty – mogą obejmować wyciągi z rachunków firmowych oraz dokumenty formalno-prawne przedsiębiorstwa.

Jak złożyć wniosek o kredyt inwestycyjny?

Wzór formularza wniosku kredytowego powinien być udostępniony na stronie banku w zakładce Kredyty. W przypadku wątpliwości dotyczących wypełnienia wniosku, warto skonsultować się z doradcą finansowym lub pracownikiem banku, aby uzyskać potrzebne wyjaśnienia. Większość tego rodzaju wniosków należy składać osobiście w oddziale banku, ale istnieją instytucje, które umożliwiają składanie wniosków online.

Kredyt inwestycyjny dla nowej firmy – czy to możliwe?

Aby ubiegać się o pożyczkę dla firmy od samego początku jej działalności, należy mieć świadomość, że główną przeszkodą w uzyskaniu finansowania będzie brak odpowiedniego stażu firmy. Banki w takich sytuacjach nie są w stanie dokonać oceny zdolności kredytowej przedsiębiorcy. Nowa firma nie może przedstawić pełnej dokumentacji finansowej, potwierdzającej dochody ani nie posiada długiej historii transakcji na koncie bankowym czy historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Dlatego też wiele instytucji wymaga minimalnego okresu prowadzenia działalności, zwykle wynoszącego 12 lub 18 miesięcy. Istnieją banki które mogą udzielić kredytu firmom z sześciomiesięcznym stażem działalności lub nawet krótszym.

Kredyt inwestycyjny – jak wybrać?

W poszukiwaniu najkorzystniejszej oferty dla firmy warto skorzystać z dostępnych w Internecie narzędzi. W przypadku kredytu inwestycyjnego, bardzo pomocnym instrumentem jest nasz kalkulator kosztów związanych z tym rodzajem finansowania. Kalkulator inwestycyjny umożliwi Ci porównanie różnych opcji kredytowania, najlepiej dopasowanych do Twoich potrzeb.

Kiedy już znajdziesz ofertę, warto dokładnie zapoznać się z warunkami każdej z nich. Należy starannie przeczytać umowę i dowiedzieć się więcej o zasadach przedstawianych w ofercie. Przy wyborze kredytu inwestycyjnego, oprocentowanie jest często najistotniejszym czynnikiem dla klientów. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na wszelkie prowizje i dodatkowe opłaty, które mogą znacząco zwiększyć ostateczny koszt pożyczki.

Zapoznaj się również z naszym kalkulatorem kredytów obrotowych Tego rodzaju finansowanie pomoże Ci w bieżących wydatkach, jak na przykład zakup drobnego wyposażenia czy opłacenie pracowników.

Jak przydatny był ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.