Revolut to parabank umożliwiający finansowanie zakupów w różnych walutach, czy też dokonywanie transakcji podczas zagranicznych wyjazdów. Wiele osób mierzących się z problemami finansowymi zastanawia się jednak, czy komornik może zająć konto Revolut? Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się wszystkiego na temat usług Revolut i ich zależności względem postępowania komorniczego.
Czym właściwie jest konto Revolut?
Revolut to nic innego, jak internetowa platforma i aplikacja mobilna umożliwiająca gromadzenie i wymianę pieniędzy na inne waluty. Zaletą wymiany środków za pośrednictwem narzędzia Revolut, jest atrakcyjność kursów międzynarodowych, które nierzadko są znacznie korzystniejsze niż opcje oferowane w tradycyjnych kantorach. Jest to więc wyjście dla osób, które regularnie dokonują transakcji międzynarodowych lub bywają za granicą w celach osobistych, lub zawodowych. Wówczas Revolut umożliwia nie tylko dokonywanie transakcji bezgotówkowych, ale też wypłacanie środków z bankomatów na całym świecie.
Należy zdawać sobie sprawę, że Revolut jest uznawany za parabank i nie posiada swojej siedziby na terenie naszego kraju. W związku z tym polscy użytkownicy są obsługiwani za pośrednictwem Litewskiego systemu rozliczeniowego. Nie jest to jednak równoznaczne z brakiem stosownego zabezpieczenia – choć Revolut jest bankiem działającym na mocy licencji z banku Litwy, usługi wykonywane za jego pośrednictwem muszą być zgodne z prawem polskim.
Czy Revolut jest bezpieczny?
W kontekście usług Revolut nie można zapomnieć także o kwestii bezpieczeństwa. Z faktu, że Revolut nie jest prawnie uznawany za bank, środki na nim zgromadzone znajdują się na koncie danej firmy, nie będąc wówczas zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG sprawia, że posiadacze kont w bankach komercyjnych nie muszą obawiać się utraty swoich oszczędności, nawet w sytuacji bankructwa danej instytucji finansowej. Z tego względu gromadzenie swoich oszczędności na koncie Revolut powinno być dokładnie przemyślane.
Rola systemu OGNIVO podczas postępowań komorniczych
Podstawowym systemem wykorzystywanym przez komorników w celu weryfikacji sytuacji finansowej dłużnika, jest system OGNIVO. To narzędzie pozwalające na ekspresową komunikację pomiędzy bankami, uczestnikami systemów rozliczeniowych obsługiwanych na terenie Polski oraz instytucjami państwowymi, takimi jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych, sądy, organy egzekucyjne, a nawet izby celne. OGNIVO umożliwia więc kompleksowe ustalenie wysokości zaległych należności wobec wierzycieli i na tej podstawie pozwala podejmować odpowiednie kroki w celu ich odzyskiwania. Natomiast jeśli konto, na którym posiadamy zgromadzone środki, nie podlega pod system OGNIVO, nie będzie ono widoczne dla organów egzekucyjnych.
Czy środki zgromadzone na koncie Revolut są widoczne dla komorników?
Jak już zdążyliśmy wspomnieć, Revolut jest instytucją finansową, która nie posiada swojej siedziby na terenie Polski, a tym samym nie podlega pod system umożliwiający gromadzenie i wymianę informacji między bankami i instytucjami egzekucyjnymi. Z tego względu Revolut nie jest widoczny dla komorników i innymi organów prawa polskiego.
Czy komornik może zająć Revolut?
W przeciwieństwie do tradycyjnych rachunków bankowych, konta Revolut nie mogą zostać zajęte przez komornika, nawet w sytuacji posiadania nieuregulowanych należności finansowych. Dzieje się tak, gdyż współczesne organy egzekucyjne są w stanie namierzyć jedynie konta założone w polskich bankach, podlegające pod system OGNIVO. Wówczas komornik może dopuścić się zajęcia jedynie środków zgromadzonych na tradycyjnych rachunkach osobistych lub na poczet spłaty długów, zając aktywa posiadane na własność przez dłużnika. Mogą być to więc nieruchomości z wpisem do księgi wieczystej, grunty, pojazdy, biżuteria oraz inne przedmioty o wartości zbliżonej do wysokości nagromadzonego długu.
Jakiego konta nie może zająć komornik?
Najprościej rzecz ujmując, zajęcie konta przez komornika może nastąpić tylko wtedy, gdy jest ono założone w banku, które posiada oddział w naszym kraju i podlega pod system komunikacji między bankami i innymi instytucjami finansowymi, OGNIVO. Na podstawie tych informacji konto Revolut nie może zostać zajęte przez komornika, nawet w sytuacji, gdy komornik nie ma innego źródła, którego zajęcie umożliwiłoby spłatę długów.
Należy wiedzieć, że komornik nie może zająć także kont socjalnych, na które wpływają środki uzyskane w ramach świadczeń, takich jak program 800+, zasiłki opiekuńcze, świadczenia pielęgnacyjne oraz innego rodzaju programy pomocowe.
Podsumowanie
Aktualnie komornik może zająć jedynie konta utworzone w polskich bankach komercyjnych, działających na mocy prawa bankowego. Revolut to zagraniczny parabank, działający na mocy Litewskiej licencji bankowej i nieposiadający swojej siedziby w Polsce, co sprawia, że jest on niewidoczny dla komorników. Mimo że za pośrednictwem konta Revolut bez trudu można dokonywać transakcji na terenie polski, nie podlega ono pod system OGNIVO, będący swego rodzaju łącznikiem między bankami i innymi instytucjami finansowymi.