Poszukiwanie bezpiecznego miejsca do pomnażania oszczędności zazwyczaj prowadzi do zakładania lokaty terminowej. Warto jednak rozważyć również ofertę kont oszczędnościowych, które stanowią wygodną alternatywę dla tradycyjnych depozytów bankowych. Poznaj główne zalety konta oszczędnościowego i dowiedz się, jak dysponować środkami, by nie straciły na wartości.
Konto oszczędnościowe to jedno z fundamentalnych narzędzi bankowych pozwalających na bezpieczne pomnażanie oszczędności. W przeciwieństwie do powszechnych lokat terminowych konto oszczędnościowe zapewnia elastyczny dostęp do zgromadzonych środków. W praktyce jednak wypłata środków z konta oszczędnościowego może generować koszty, choć wszystko zależy od konkretnej oferty bankowej. Przedstawiamy kluczowe zalety tego produktu oraz udzielamy wskazówek, na co należy zwrócić uwagę przy zakładaniu konta oszczędnościowego.
Na czym polega konto oszczędnościowe?
Konto oszczędnościowe jest odmianą rachunku bankowego, umożliwiającą pomnażanie zgromadzonych środków. Każde konto tego typu generuje oprocentowanie, a wysokość zysku zależy od stopy procentowej (wyrażonej w skali roku), wpłacanej kwoty oraz okresu trwania oszczędzania. Dłuższy czas trzymania środków na koncie zazwyczaj przekłada się na wyższe odsetki.
Najczęściej odsetki są kapitalizowane co miesiąc, choć nie jest to regułą, gdyż niektóre banki wypłacają zysk na przykład kwartalnie. Zysk z konta oszczędnościowego podlega opodatkowaniu, a 19% podatek Belki jest pobierany automatycznie przez bank przed wypłatą środków na konto klienta.
Konto oszczędnościowe, zgodnie z nazwą, służy głównie do gromadzenia oszczędności. W celu zachęty do długotrwałego trzymania pieniędzy niektóre banki stosują wysokie opłaty za częste wypłaty, co warto mieć na uwadze przy korzystaniu z tego rodzaju rachunku.
Co to jest konto oszczędnościowe i co należy o nim wiedzieć?
Przed założeniem takiego konta warto, jest zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.
- Oprocentowanie – związane jest z zyskiem z takiego konta; im wyższe, tym więcej jesteś w stanie zaoszczędzić;
- Liczba bezpłatnych wypłat w miesiącu – regułą jest jedna darmowa wypłata miesięcznie, jednak istnieją w tej kwestii wyjątki;
- Dodatkowe produkty – do założenia takiego konta często wymaganym jest posiadanie także zwykłego konta bankowego;
- Opłaty dodatkowe – zazwyczaj posiadanie klasycznego konta bankowego w jednym banku umożliwia bezpłatne korzystanie z rachunku oszczędnościowego;
- Maksymalna kwota wpłaty – w niektórych przypadkach banki określają maksymalną kwotę, którą możesz wpłacić na dany rachunek; często ma to miejsce w przypadku promocyjnych ofert z wyższym oprocentowaniem; przekroczenie granicy wysokość oprocentowania spada do standardowej wysokości.
Plusy i minusy konta oszczędnościowego
Zdecydowany plusem takiego rozwiązania jest możliwość pomnażania środków już od pierwszej wpłaty. W przeciwieństwie do lokaty, konto oszczędnościowe nie wymaga zamrażania środków na konkretny okres.
Wadą takiego rozwiązania jest zdecydowanie koszt kolejnych wypłat z konta. O ile jedna wypłata miesięcznie jest darmowa, tak kolejne będą zazwyczaj objęte dodatkowymi kosztami.
Jak obliczyć zysk z konta oszczędnościowego i dlaczego oprocentowanie ma znaczenie?
Stopa procentowa na koncie oszczędnościowym jest kluczowym czynnikiem wpływającym na zyski z tego rodzaju rozwiązania. Im wyższa stopa procentowa rachunku oszczędnościowego, tym większe dochody generowane są przez zgromadzone środki – oczywiście pod warunkiem, że nie dokonamy wcześniejszych wypłat z konta.
Naliczanie odsetek odbywa się miesięcznie, opierając się na kwocie oszczędności zgromadzonej na koncie. Regularne wpłaty dodatkowych środków zwiększają podstawę do naliczania odsetek, co przekłada się na ogólny zysk z prowadzenia konta oszczędnościowego.
Niestety, ze względu na obecnie niskie stopy procentowe, banki oferują stosunkowo symboliczne oprocentowanie kont oszczędnościowych, co ogranicza potencjalne zyski z tego rodzaju produktów do kilku złotych.
Konto oszczędnościowe – czy warto?
Otwarcie konta oszczędnościowego niesie ze sobą zarówno wady, jak i zalety. Jednak mając na uwadze stabilność tego rozwiązania jako sposobu pomnażania środków, założenie takiego konta to rozsądny pomysł. Warto pamiętać, że pieniądze, przechowywane w słoiku, z czasem tracą na wartości, podczas gdy umieszczenie ich na koncie oszczędnościowym daje szansę na wypracowanie nawet niewielkiego zysku.