Damian Bojarzyn|

Jak wyjść z hazardu?

jak wyjść z hazardu

Uzależnienie od hazardu to poważny problem, który wpływa nie tylko na życie osoby uzależnionej, ale także na jej rodzinę, relacje i sytuację finansową. Jeśli więc zauważysz, że Twój bliski może doświadczać uzależnienia od hazardu bądź sam mierzysz się z tym problemem, dobrze jest nie bagatelizować owego problemu, tylko jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki zaradcze. W tym artykule znajdziesz praktyczne porady, jak wyjść z hazardu.

Hazardzista – kto to?

Mianem hazardzisty określa się osobę, która decyduje się uczestniczyć w grach losowych na pieniądze pomimo negatywnych konsekwencji w postaci problemów finansowych, pogorszenia się relacji rodzinnych lub w zaawansowanych przypadkach, wszczęcia postępowania windykacyjnego i innych konsekwencji prawnych. Takie działanie nazywane jest hazardem patologicznym, czyli takim, gdzie hazardzista świadom potencjalnych zagrożeń, nie może przestać grać. Uzależnienie od hazardu jest o tyle problematyczne, że osoba nim dotknięta wierzy, że wygrana znacznej sumy pieniędzy jest jedynie kwestią czasu, a jej problemy już wkrótce zostaną rozwiązane. Niestety jest to zgubne myślenie, które może skutkować jedynie pogłębieniem się negatywnej sytuacji hazardzisty.

Jakie są powody uzależnień od hazardu?

Choć uzależnienie od gier hazardowych może wynikać z wielu różnorodnych czynników, istnieje kilka popularnych powodów determinujących pojawienie się takich trudności.

Chęć wzbogacenia się

Podstawowym powodem, który może doprowadzić do pojawienia się uzależnienia od hazardu, jest chęć wzbogacenia się i poprawy swojej aktualnej sytuacji finansowej. Osoby czynnie uprawiające hazard mogą bowiem upatrywać w grach łatwy sposób na pozyskanie dodatkowej gotówki, która będzie w stanie pokryć ich założenia finansowe lub zaległe zobowiązania w postaci rat kredytów, lub pożyczek.

Ucieczka od problemów

Osoby, które na co dzień doświadczają wielu stresujących sytuacji, a ich plan dnia jest wyjątkowo napięty, mogą znaleźć w hazardzie sposób na odreagowanie codziennych trosk. Mimo że warto mieć zajęcie, które pomoże nam zredukować napięcie i ograniczyć stres, to korzystanie z hazardu może skutkować wieloma negatywnymi konsekwencjami zarówno na tle finansowym, jak i emocjonalnym.

Skłonność do ryzyka

Uzależnienie od hazardu jest schorzeniem, które znacznie częściej występuje u osób skłonnych do impulsywnych decyzji i podejmowania ryzyka. Takie osoby często szukają bowiem silnych emocji, które niewątpliwe są obecne podczas gier hazardowych. Gracze często ryzykują utratę swoich oszczędności lub zadłużają się tylko po to, aby zapewnić sobie dostęp do szybkiej i intensywnej rozrywki. Jest to o tyle szkodliwe, że osoba uzależniona nie zdaje sobie sprawy z długoterminowych konsekwencji swoich działań bądź bagatelizuje je w myśl dostarczenia sobie endorfin.  

Kiedy powinniśmy zareagować?

Należy zdawać sobie sprawę, że osoba mierząca się z uzależnieniem od hazardu w większości przypadków będzie bagatelizować swój problem, zapewniając bliskich, że panuje nad sytuacją, czy też ukrywać z czym się aktualnie mierzy. Niemniej w sytuacji, gdy zauważymy drastyczne zmiany w zachowaniu chorego, powinniśmy podjąć odpowiednie działania, zanim problem zacznie eskalować. Jednak w jakich sytuacjach powinniśmy zareagować? 

Hazardzista traci kontrolę nad swoimi finansami

W sytuacji, gdy zaobserwujemy, że osoba uzależniona przeznacza na gry znaczącą część swoich zarobków bądź nie opłaca swoich należności w terminie, tłumacząc się wówczas koniecznością pozyskania środków na dalszą grę, powinniśmy zareagować. W razie utraty stabilności finansowej, chory zwykle nie zaprzestanie uprawiania hazardu, a zacznie szukać alternatywnych rozwiązań pozyskania dodatkowej gotówki. Może wówczas zaciągać wysoko oprocentowane pożyczki pozabankowe w myśl ich zwrotu w momencie wygranej. Takie myślenie jest jednak niezwykle zgubne i ryzykowne, gdyż konsekwencje niespłaconych pożyczek mogą być niezwykle dotkliwe i prowadzić do problematycznej spirali długów.

Jeśli już zauważymy, że nasz bliski ze względu na patologiczny hazard, nie jest w stanie racjonalnie zarządzać swoimi finansami, dobrze jest porozmawiać z nim na ten temat i zaproponować pomoc specjalistów. Ważne jest jednak, aby nie zmuszać go do podjęcia danych aktywności, bowiem w większości przynosi to odwrotny skutek. 

Uzależnienie zawładnęło życiem hazardzisty

Kolejną sytuacją, w której również powinniśmy zaproponować swoją pomoc osobie uzależnionej, jest zaobserwowanie, że hazard zawładnął jej życiem. Jeżeli chory zaczyna zaniedbywać swoje obowiązki zawodowe i osobiste, aby grać, to znak, że sytuacja staje się poważna, a uzależniony raczej nie będzie w stanie poradzić sobie samodzielnie. 

Warto zdawać sobie sprawę, że uzależnienie od gier hazardowych nie jest zdarzeniem nagłym, a bliscy chorego zwykle dowiadują się o tym problemie dopiero wtedy, gdy jest on już zaawansowany. Dlatego w razie zauważenia objawów uzależnienia, dobrze jest wiedzieć, że chory w większości przypadków będzie potrzebować pomocy profesjonalistów.

Jak wyjść z hazardu? Sposoby na odzyskanie kontroli nad swoim życiem

Indywidualna terapia odwykowa

Osoba mierząca się z uzależnieniem od hazardu, która faktycznie chce odzyskać spokój ducha i rozpocząć nowe życie bez trwania w sidłach nałogu, powinna rozważyć podjęcie indywidualnej terapii odwykowej. To rodzaj pomocy, gdzie osoba uzależniona od hazardu współpracuje z wyspecjalizowanym psychoteraputą nad znalezieniem podłoża napotkanych problemów, jednocześnie wypracowując skuteczne strategie radzenia sobie z trudnymi emocjami towarzyszącymi zaprzestaniu uprawiania hazardu. Pamiętajmy jednak, że pomoc psychoterpauty jest skuteczna tylko wtedy, gdy chory jest zdeterminowany do wyjścia z nałogu, a możliwość powrotu do gier hazardowych jest niewielka.

Ośrodek odwykowy

Jeżeli nałóg jest bardzo zaawansowany, a chory nie jest w stanie wyobrazić sobie życia bez uprawiania hazardu, rozwiązaniem może być decyzja o skorzystaniu z pomocy zamkniętych ośrodków odwykowych. To miejsca, których zadaniem jest odebranie osobie uzależnionej możliwości do korzystania z gier hazardowych poprzez dobrowolne zamknięcie go w ośrodku odwykowym. Takie miejsca oprócz samego odizolowania chorego od źródła problemu oferują również różnego rodzaju zajęcia i terapie, które mogą pomóc osobie uzależnionej w dalszym życiu bez nałogu.

Jak wyjść z hazardu? Kluczowe informacje

Uzależnienie od hazardu to problem, który z biegiem czasu może doprowadzić do poważnych problemów finansowych, rozpadu relacji z bliskimi i pogorszenia się jakości życia osoby uzależnionej. Dlatego tak kluczowe jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy zanim problem stanie się zbyt zaawansowany. Podstawowym krokiem, który należy podjąć, jest przyznanie się przed sobą, że hazard faktycznie jest problemem, który w dłuższej perspektywie może doprowadzić do nieodwracalnych skutków. 

Jednymi z najskuteczniejszych sposobów na wyjście z hazardu, jest skorzystanie z indywidualnej terapii lub dobrowolne odizolowanie się od nałogu w zamkniętych ośrodków odwykowych. Pamiętajmy, że proszenie o pomoc nie jest oznaką słabości, a sposobem na wyjście z uzależnienia i poprawę jakości swojego życia.

Jak przydatny był ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.