Eliza Tworek|

Co jest zwrotne zaliczka, czy zadatek? Wszystko, co musisz wiedzieć

Projekt bez nazwy – 2024-09-24T161437.042

Kupno bądź sprzedaż mieszkania jest procesem złożonym i wymagającym spełnienia określonych procedur. Jedną z nich jest wpłata zadatku bądź zaliczki. W przypadku niezrealizowania umowy jednej ze stron, zadatek podlega zwrotowi. W artykule wyjaśnimy czym są oba pojęcia i wskażemy jakie są ich różnice. 

Zadatek na mieszkanie – co to takiego? 

Zadatek to nic innego jak suma pieniędzy jaką wpłaca kupujący na poczet danej nieruchomości, którą zamierza nabyć. Jest to rodzaj zabezpieczenia sprzedawcy jak i kupującego w sytuacji, w której jedna ze stron nie wywiąże się z określonych wcześniej warunków umowy. Zgodnie z obowiązującą Ustawą, poszkodowana strona może zażądać zwrotu w wysokości dwukrotnie wyższej. W Kodeksie cywilnym czytamy:

Art.  394.  [Zadatek]

Ważne ogłoszenie

§  1.  W braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.
§  2.  W razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała; jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi.
§  3.  W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.

Zaliczka przy kupnie mieszkania – czym jest? 

Zaliczka to kwota, która nie podlega zwrotowi, a wchodzi w skład zapłaty za daną nieruchomość. Gdy dana osoba zamierza zakupić nieruchomość zaliczka jest “sygnałem” dla sprzedawcy, że kupujący ma poważne zamiary czego dowodem jest dana wpłata. W takiej sytuacji kwota zaliczki zostanie odliczona od całościowej kwoty zakupu. To co jest istotne to fakt, że w przypadku wycofania się kupującego, zaliczka automatycznie zostaje utracona. Z kolei jeżeli sprzedawca nie wywiąże się ze swoich zobowiązań, wówczas kupujący może starać się o odszkodowanie.

Zaliczka a zadatek na mieszkanie – jakie są różnice? 

Zarówno zaliczka jak i zadatek mają stanowić zabezpieczenie podczas sprzedaży nieruchomości, jednak są to dwa oddzielne produkty wyróżniające się określonymi cechami. Oto najważniejsze z nich: 

  • Zadatek to coś na wzór depozytu, który może być utracony bądź też zwrócony w zależności od zaistniałej sytuacji. Zaliczka z kolei jest bezzwrotna. 
  • Zadatek jest gwarancją zawarcia umowy, w postaci wpłaconej sumy pieniędzy przez kupującego. Zaliczka natomiast, stanowi część wartości całkowitej kwoty nieruchomości. Ponadto nie podlega ona zwrotowi, tak jak może mieć to miejsce przy zadatku, na wypadek niewywiązania się jednej ze stron z obowiązującej umowy. 
  • W przypadku zaliczki gdy jedna ze stron nie wypełni ustaleń umowy, druga może starać się o otrzymanie odszkodowania. Przy zadatku, z kolei – jedna ze stron może domagać się podwojonej kwoty (jego wartości). 

Ile powinien wynosić zadatek na mieszkanie?

Ile zadatku na mieszkanie należy wpłacić? Przyjmuje się, że jest to około 10 procent całkowitej wartości mieszkania. Warto dodać, że im wyższą kwotę wpłaci kupujący, tym ma on większe szanse na to, że sprzedający nie wycofa się z konkretnej oferty i jednocześnie potwierdza, że jest rzetelnym kupującym.  

To warto wiedzieć: Umowa przedwstępna zakupu mieszkania – kluczowe aspekty

Zadatek czy zaliczka? Dobrze to przemyśl, zanim podejmiesz decyzję

 Trzeba pamiętać, że umowa przedwstępna stanowi podstawę przy transakcjach związanych z zakupem danej nieruchomości. Może być ona zabezpieczona poprzez zadatek tudzież zaliczkę. Każda z nich rządzi się określonymi cechami oraz konsekwencjami prawnymi. Ustalenie warunków umowy, a w tym między innymi określenie zadatku bądź zaliczki jest sprawą kluczową. Decyzja tego typu musi być odpowiednio przemyślana i przede wszystkim dostosowana do aktualnej sytuacji kupującego. Umowa przedwstępna musi uwzględniać wszystkie istotne aspekty bezpośrednio odnoszące się do transakcji związanej z nieruchomością w taki sposób, aby nie było to krzywdzące dla obu stron. 

Co jest zwrotne zaliczka, czy zadatek – podsumowanie

Umowa przedwstępna to podstawowy dokument potwierdzający transakcje między sprzedającym, a kupującym daną nieruchomość. Jednymi z elementów, które muszą być w niej uwzględnione są między innymi kwestie związane z zaliczką bądź zadatkiem. Oba produkty służą zabezpieczeniu celów zarówno sprzedającego oraz kupującego, jednak są one zupełnie innymi produktami. Podstawową różnicą między zadatkiem, a zaliczką jest to, że ten pierwszy podlega ewentualnemu zwrotowi, w sytuacji kiedy jedna ze stron nie wywiąże się z obowiązującej umowy. Ponadto, strona poszkodowana może wezwać do uiszczenia kwoty w wysokości dwukrotnej wartości zadatku. Z kolei jeśli idzie o zaliczkę, to konsekwencją niewywiązania się z warunków umowy jest możliwość ubiegania się kupującego o odszkodowanie.

Jak przydatny był ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.