Długi to obecnie rzeczywistość wielu osób, które dokonały złych decyzji biznesowych lub przeceniły swoje szanse na spłatę zaciągniętych zobowiązań. Jak wiadomo, zaleganie z uregulowaniem rat kredytów lub należności wobec wierzycieli zawsze obarczone jest negatywnymi skutkami prawnymi i finansowymi, jednak czy za długi można trafić do więzienia? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Podstawowe konsekwencje niespłacenia długów – Na co należy się przygotować?
Otrzymanie wezwań do zapłaty
W sytuacji, gdy nasze należności wobec wierzycieli nie zostały opłacone w wyznaczonym terminie, z pewnością podejmą oni wówczas kroki dążące do ich odzyskania. Wówczas wierzyciele, tacy jak banki, pracownicy firm pożyczkowych lub prywatni inwestorzy, mogą wysłać do nas stosowne wezwania do zapłaty w postaci wiadomości SMS lub e-mail bądź korespondencji dostarczonej do rąk własnych.
Wierzyciele zwykle informują dłużnika o ostatecznym terminie, do którego ma on możliwość uregulować swoją należność bez większych konsekwencji prawnych. Jeśli jednak nie dokona on wymaganej opłaty, sprawa trafi do instytucji zajmujących się kompleksowym odzyskiwaniem długów.
Wszczęcie postępowania windykacyjnego
Kolejnym krokiem, który wierzyciel ma prawo podjąć w myśl odzyskania swoich należności, jest zgłoszenie owej sprawy profesjonalnej firmie windykacyjnej. Pracownik takiej firmy skontaktuje się wówczas z dłużnikiem, proponując polubowne rozwiązania napotkanego problemu. Często może być to propozycja oddania długu w formie ratalnej, czy też wydłużenie terminu zwrotu pożyczonych środków.
Należy zdawać sobie sprawę, że firma windykacyjna jest w stanie odkupić długi danej osoby prywatnej lub przedsiębiorcy, aby wierzyciel jak najszybciej otrzymał swoje należności. W ten sposób dłużnik zobligowany będzie oddać swój dług danej firmie windykacyjnej.
Pamiętajmy jednak, że nie każdy dłużnik będzie skłonny do współpracy z firmami windykacyjnymi, czego konsekwencją będzie zgłoszenie sprawy wyższym organom egzekucyjnym.
Zgłoszenie sprawy do sądu
Jeżeli polubowne sposoby odzyskania swoich należności, okazały się nieskuteczne, wierzyciel ma prawo zgłosić dłużnika do sądu i to właśnie z jego pomocą odzyskać swoje środki finansowe. Po uzyskaniu prawomocnego wyroku, sąd kieruje wówcza sprawę do komornika sądowego.
W myśl odzyskania własności wierzyciela, komornik ma prawo zająć wynagrodzenie dłużnika, ściągnąć określoną kwotę jego z prywatnych rachunków bankowych, a nawet dopuścić się spieniężenia jego majątku w celu spłaty wierzyciela. Komornik sądowy nie ma obowiązku uzyskać zgody na zajęcie środków i aktywów dłużnika, a więc proces egzekucji komorniczej może odbywać nawet wbrew jego woli.
Za jakie długi można iść do więzienia?
Według polskiego prawa, osoba, która dopuściła się nieuregulowania swoich zobowiązań, takich jak kredyty, pożyczki bądź rozliczenia z inwestorami, nie podlega karze pozbawienia wolności. Większość tego typu spraw kończy się bowiem odzyskaniem określonych środków przez komornika sądowego. Nie można nie wspomnieć o pewnych wyjątkach, które faktycznie mogą skutkować karą pozbawienia wolności. Należą do nich:
Zaprzestanie wypłacania alimentów
Warto zdawać sobie sprawę, że w przeciwieństwie do długów pochodzących z kredytów lub pożyczek, które podlegają prawu cywilnemu, długi alimentacyjne są przestępstwem, za których obecność można trafić do więzienia.
Osoby, które dopuściły się co najmniej trzech niespłaconych należności alimentacyjnych, mogą zostać pozbawione wolności na okres nawet 2 lat. Pamiętajmy jednak, że takie działanie zwykle jest traktowane jako absolutna ostateczność i stosuje się je w przypadku, gdy dany dłużnik posiadał środki na uregulowanie zobowiązań alimentacyjnych, jednak wciąż dopuszczał się celowego unikania ich pokrycia.
Oszustwa i wyłudzenia (art. 286 Kodeksu karnego)
Kolejnym wyjątkiem, który może doprowadzić do kary pozbawienia wolności, są oszustwa i wyłudzenia. Jeżeli dana osoba dopuści się wyłudzenia kredytu poprzez podanie nieprawdziwych danych, sfałszowanie dokumentacji prawnej i finansowej bądź celowo zaprzesta spłacać dany rodzaj finansowania, może zostać pozbawiona wolności na okres od 6 miesięcy do nawet 8 lat.
Utrudnienia podczas postępowania egzekucyjnego (art. 300 Kodeksu karnego)
W sytuacji, gdy dłużnik, wobec którego rozpoczęło się postępowanie egzekucyjne, uszczupla, ukrywa lub niszczy składniki swojego majątku na rzecz upozorowania niewypłacalności, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat.
Czy komornik może zamienić dług na karę pozbawienia wolności?
Wiele osób nieposiadających wystarczających środków, które mogłyby pokryć koszty długów, zastanawia się, czy komornik może zamienić dług na karę pozbawienia wolności? Odpowiedź brzmi: nie.
W sytuacji, gdy dany dłużnik nie posiada wystarczających środków majątkowych na pokrycie kosztów egzekucji komorniczej i własności wierzyciela, postępowanie egzekucyjne zostaje umorzone. Komornik sądowy sporządza wówczas stosowny dokument, informujący o tym, że spłata całości bądź części długu jest niemożliwa. Umorzenie postępowania komorniczego następuje także w sytuacji, gdy dłużnik ogłosi upadłość konsumencką.
Warto wiedzieć, że wierzyciel ma prawo ubiegać się o zwrot swoich należności jeszcze przed 6 lat od momentu umorzenia postępowania egzekucyjnego. Takie postępowanie przerywa bieg przedawnienia, rozpoczynając od nowa proces odzyskiwania długów.
Więzienie za długi – Czy to faktycznie możliwe?
Jeżeli z różnych względów nie byliśmy w stanie pokryć swoich zobowiązań w terminie, narażając się wówczas na trudne do pokrycia długi, nie powinniśmy obawiać się kary pozbawienia wolności. Obecnie konsekwencją posiadania długów jest możliwość wszczęcia postępowania egzekucyjnego poprzez zajęcie naszego majątku lub środków zgromadzonych na rachunkach bankowych. Wyjątkiem są jednak działania, takie jak celowe nie spłacanie zobowiązań alimentacyjnych, oszustwa i wyłudzenia finansowe, czy też utrudnianie postępowania egzekucyjnego. Wtedy ów dłużnik faktycznie powinien liczyć się z karą więzienia.