Linfi|

Czym jest przelew wewnętrzny i jak długo idzie?

przelew wewnętrzny

Transfer wewnętrzny oznacza przeniesienie środków między dwoma różnymi rachunkami w ramach tego samego banku. Jest to ekspresowy oraz ekonomiczny sposób przemieszczania funduszy. Poznaj szczegóły takiego rodzaju transakcji. 

Charakterystyczną cechą transferu wewnętrznego jest prawie natychmiastowa realizacja transakcji. Niemniej jednak, w praktyce często zdarza się, że takie „szybkie” przelewy zajmują więcej czasu, niż zakładaliśmy. Współcześnie coraz więcej banków wprowadza usługi przelewów natychmiastowych i ekspresowych, umożliwiając przesyłanie środków między kontami w różnych instytucjach finansowych w zaledwie kilka chwil. Niemniej jednak istnieją nadal pewne instytucje finansowe, w których nawet w przypadku transferu wewnętrznego, czyli między rachunkami w tym samym banku, oczekiwanie na zrealizowanie transakcji może trwać nawet kilka dni.

Przelew – od czego zależy czas realizacji?

Czas, jaki upłynie od momentu zlecenia wykonania przelewu do przekazania środków na konto odbiorcy, zależy od kilku czynników. Kluczowe są przede wszystkim:

  • to, czy środki są przekazywane między kontami w tym samym banku, czy w różnych instytucjach;
  • godzina, w której dokonano przelewu;
  • wybrana forma realizacji przelewu krajowego.

Generalnie rzecz biorąc, przelewy wewnętrzne, czyli między dwoma rachunkami w tym samym banku, są szybsze niż te zewnętrzne pomiędzy różnymi bankami.

Na czym polega przelew wewnętrzny?

Transfer wewnętrzny odbywa się między rachunkami prowadzonymi w jednym banku, co umożliwia niemal natychmiastową realizację transakcji. W wielu przypadkach środki trafiają na konto odbiorcy już po kilku minutach. Co więcej, tego rodzaju przelewy zazwyczaj są całkowicie wolne od opłat.

Ile się czeka na realizację przelewu wewnętrznego?

Oczekiwanie na zrealizowanie przelewu wewnętrznego jest rzeczywiście krótkie. W większości przypadków środki docierają na konto odbiorcy już kilka minut po zleceniu transferu.

Przelew wewnętrzny – jak działa?

Jak już zostało wspomniane, transfer wewnętrzny odbywa się między dwoma różnymi rachunkami prowadzonymi w tej samej instytucji bankowej. Mogą one być zarówno własnością jednego posiadacza, który przenosi swoje środki między własnymi rachunkami, jak i należeć do różnych osób.

Oczywiście realizacja przelewów wewnętrznych jest szybsza w porównaniu do tych zewnętrznych. Często do przeprowadzenia takich transakcji nie jest konieczne podawanie danych osobowych odbiorcy, a wystarczy jedynie numer jego rachunku.

Czy przelewy wewnętrzne są realizowane natychmiast?

Niestety, odpowiedź na to pytanie musi być przecząca. Chociaż przelewy wewnętrzne zazwyczaj pojawiają się na koncie odbiorcy w ciągu kilku, maksymalnie kilkunastu minut, zdarzają się sytuacje, w których oczekiwanie na ich zaksięgowanie może trwać nawet kilka dni. Wszystko zależy tu od polityki wewnętrznej instytucji, obowiązujących godzin księgowania transakcji oraz efektywności systemów bankowych.

Przelew wewnętrzny – co warto zapamiętać?

Przelewem wewnętrznym nazywamy transakcje między różnymi rachunkami prowadzonymi w tym samym banku. Zazwyczaj taki przelew realizowany jest natychmiast, co oznacza, że odbiorca powinien mieć pieniądze na swoim koncie już  kilka minut.

Jak przydatny był ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.