Eliza Tworek|

Jak działa BLIK? Jak płacić blikiem w sklepie?

Jak działa BLIK

BLIK jest systemem płatności mobilnych, pozwalającym na realizację natychmiastowych przelewów za pomocą kodu, znajdującego się w aplikacji bankowej, płatności zbliżeniowe, wpłatę i wypłatę pieniędzy w bankomatach. Sprawdź jakie korzyści daje BLIK i kto może z niego korzystać. 

Czym jest i jak się płaci blikiem w sklepie stacjonarnym?

BLIK to system płatności mobilnych, który umożliwia wykonanie szybkich przelewów. Dzieje się to za sprawą specjalnego kodu oraz późniejszego zatwierdzenia PIN-em w aplikacji bankowej. Zaletą tego systemu jest duża łatwość w użytkowaniu. Chcąc dokonać płatności za zakupy, wystarczy uruchomić aplikację na telefonie a następnie wpisać kod BLIK. Wówczas na ekranie telefonu, pojawi się kod składający się z 6 cyfr. Należy wprowadzić go do terminalu płatniczego, a następnie zatwierdzić operację płatniczą na swoim urządzeniu. Ponadto BLIK daje nam możliwość dokonania płatności bez użycia kodu, o ile nasze urządzenie mobilne posiada funkcję NFC.

Jak płacić blikiem zbliżeniowo? Podpowiadamy

Jak płacić zbliżeniowo BLIKIEM? Procedura jest banalnie prosta. W pierwszym etapie zaznacz w ustawieniach telefonu aplikację bankową jako domyślną do płatności mobilnych. Następnie, włącz NFC. Możesz wykonać to w ustawieniach telefonu. Dalej, zbliż telefon do terminalna. Zapłać. Nie musisz uruchamiać aplikacji banku. Płatność zostanie zrealizowana automatycznie. Aplikacja może prosić Cię o odblokowanie ponowne telefonu. 

Sprawdź, które banki dają możliwość korzystania z BLIK 

BLIK nie jest obsługiwany przez wszystkie banki w Polsce. Na ten moment jest ich 19. Są to: 

  • Alior;
  • ING Bank Śląski;
  • Millennium Bank;
  • Mbank;
  • Santander Bank Polska;
  • PKO Bank Polski;
  • VeloBank;
  • Credit Agricole;
  • PNB PARIBAS;
  • Bank Pekao;
  • SGB Banki Spółdzielcze;
  • Grupa BPS;
  • Nest Bank;
  • Bank Pocztowy;
  • BS Brodnica;
  • Bank Ochrony Środowiska;
  • Citi Handlowy;
  • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie;
  • Krakowski Bank Spółdzielczy. 

Jak się płaci blikiem? Jak wykonać przelew na numer telefonu? 

BLIK daje możliwość wysyłania pieniędzy bezpośrednio na numer telefonu odbiorcy. To duże ułatwienie i oszczędność czasu. Wystarczy znać tylko numer i pieniądze zostaną dostarczone w kilka chwil. Niezależnie od tego, w jakim banku znajduje się konto odbiorcy oraz jaka jest godzina czy dzień tygodnia. Aby zrealizować taką płatność, w pierwszej kolejności musimy zarejestrować numer w usłudze przelew na telefon BLIK. Jak zrealizować przelew na numer telefonu? Instrukcja krok po kroku, znajduje się poniżej: 

  1. Zarejestruj numer w usłudze przelew na telefon BLIK.
  2. W aplikacji bankowej wybierz przelew na telefon BLIK. Znaleźć go możesz w sekcji z przelewami, na ekranie logowania lub tam gdzie generuje się kod BLIK.
  3. Następnie, wpisz numer telefonu z książki telefonicznej swojego telefonu. 
  4. Uzupełnij kwotę i tytuł przelewu. 
  5. Następnie, zatwierdź przelew kodem PIN w aplikacji bankowej.

Jak wypłacać pieniądze BLIKIEM? 

Wypłacanie pieniędzy za pomocą BLIK jest możliwe tylko w sytuacji jeżeli posiadasz aplikację jednego z 19 banków, które zdecydowały się na wprowadzenie BLIKA. Realizacja wypłat jest możliwa w bankomatach tych banków. Wypłat możemy dokonywać, także w sieciach bankomatów Planet Cash oraz Euronet. 

Jak wypłacać pieniądze? Instrukcja krok po kroku: 

  1. W bankomacie wybierz opcję wypłata BLIK. 
  2. Następnie, uruchom aplikację banku i wyświetl kod BLIK. 
  3. Wpisz kod w bankomacie i zatwierdź go. 
  4. Dalej, potwierdź transakcję PIN – em w aplikacji banku. 

Jak wykonać wpłaty w BLIK? 

BLIK umożliwia nam realizację wpłat w wybranych bankomatach. Chcąc zrealizować taką transakcję, nie potrzebna jest karta bankomatowa. 

Jak wpłacić pieniądze za pomocą BLIK? 

  1. We wpłatomacie wybierz opcję wpłata BLIK. 
  2. Następnie, uruchom aplikację banku i wyświetl kod BLIK. 
  3. Wpisz go do wpłatomatu i zatwierdź wykonanie PIN – em w aplikacji mobilnej. 
  4. Umieść pieniądze we wpłatomacie i zatwierdź zgodność wpłacanej kwoty. 

Jak płacić blikiem w sklepie internetowym? 

Realizacja płatności za zakupy w sklepie internetowym jest równie prosta, jak w poprzednich przypadkach. Chcąc to wykonać należy, wybrać wariant płatności BLIK na stronie sklepu internetowego. Dalej, wygenerować kod BLIK poprzez aplikację bankową, a następnie wprowadzić go w odpowiednie miejsce na stronie internetowej. W kolejnym kroku, potwierdzić płatność kodem PIN w telefonie. 

Jaki jest limit płatności blikiem? 

Jeżeli chodzi o obowiązujące limity BLIK, to każdy bank ustala je indywidualnie. Tak więc na przykład PKO Bank Polski ustalił dzienny limit płatności zbliżeniowych do 10 000 złotych, a maksymalny dzienny limit kwotowy to 20 000 złotych. ING Bank Śląski, ograniczył tę kwotę do 2000 złotych. Alior Bank daje możliwość wykonania płatności za pomocą BLIK w kwocie do 5000 złotych. Jeżeli chodzi o limity jednorazowych przelewów to w Credit Agricole wyznaczył na to kwotę 1000 złotych. Velo Bank – 500 złotych, a PKO Bank Polski – 50 złotych. Ważnym jest jednak to, że wymienione wcześniej limity można zmienić po zalogowaniu się do bankowości internetowej lub za pomocą aplikacji swojego banku. 

BLIK to prosty i bezpieczny sposób realizacji płatności mobilnych. Z jego pomocą możemy płacić za zakupy czy usługi w sklepach stacjonarnych i internetowych. Ponadto daje on nam możliwość wpłaty i wypłaty środków z bankomatu. Bez trudu możemy wysłać pieniądze na telefon danej osobie, w zaledwie kilka chwil.

Jak przydatny był ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.