Eliza Tworek|

Jak płacić kartą za granicą? Podpowiadamy jak zminimalizować koszty

Jak płacić kartą za granicą

Płatności kartą za granicą są wygodne, ale mogą wiązać się z opłatami. Co prawda możemy dokonywać transakcji płatniczych standardowymi kartami Visa czy też Mastercard, ale nie w każdym przypadku jest to opłacalne. W artykule dowiesz się jaką kartą płacić za granicą, aby zmniejszyć opłaty. 

Płatność kartą za granicą czy gotówką – co jest lepsze?

Płacenie za granicami naszego kraju może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Nasuwa się zatem pytanie: Który rodzaj transakcji płatniczych jest lepszy? Gotówką czy kartą? Każdy rodzaj płatności ma swoje mocne i słabe strony. Wybierając kartę płatniczą, warto rozważyć ofertę, która pozwoli nam zminimalizować koszty lub zupełnie je wyeliminować.

Płacenie kartą za granicą – poznaj jakie są możliwości 

Karty płatnicze są popularnym narzędziem finansowym. Dzięki nim możemy łatwo realizować transakcje płatnicze. Wyróżniamy między innymi:

  • karty debetowe;
  • karty kredytowe;
  • karty wielowalutowe bądź walutowe – są one przypisane do kont walutowych. Karty tego typu dają możliwość bezpośredniej płatności w walucie kraju, w którym aktualnie przebywamy. Dzięki czemu unikamy kosztów związanych z przewalutowaniem;
  • karty wydawane przez firmy wprowadzające różnego typu narzędzia finansowe – zaliczyć może tutaj: Revolut, Twisto, Curve, Zen, Wise, PayPal i wiele innych. 

Czy kartą debetową można płacić za granicą? Czy to się opłaca?

Karty debetowe są  przypisane do podstawowych kont osobistych bądź firmowych. Najbardziej popularnymi są Visa oraz MasterCard. Karty tego typu są akceptowane niemalże na całym świecie. Używanie ich w trakcie wyjazdu zagranicznego jest wygodne i nie wymusza na nas dodatkowych działań. Musimy jednak liczyć się z tym, że transakcje taką kartą będą wiązały się z przewalutowaniem, a co za tym idzie – dodatkowymi kosztami. Istnieją jednak wyjątki odbiegające od tej reguły. Są to karty debetowe z darmowymi wypłatami w obcych walutach. Karty tego typu są idealnym rozwiązaniem dla osób, które często podróżują za granicę na przykład w celach zawodowych. 

Czy kartą MasterCard można płacić za granicą? Jak wygląda rozliczanie transakcji?

Koszty wynikające z płatności kartą za granicą są związane nie tylko z konkretnym bankiem, ale co istotne – mechanizmami wykorzystywanymi przez VISA czy MasterCard. W przypadku VISA zazwyczaj walutą rozliczeniową jest polski złoty. Jeżeli idzie natomiast o MasterCard to funkcję tę pełni euro lub dolar. Z tego też powodu, kwota ta przeliczana jest na walutę rozliczeniową, adekwatnie do kursu MasterCard, a następnie – na polską, według aktualnego kursu banku. 

DCC – czym jest i czy się opłaca? 

Realizując transakcje płatnicze za granicą mamy możliwość skorzystania z usługi DCC, czyli dynamicznego przeliczenia walut. Proces ten daje nam możliwość realizacji transakcji płatniczych w walucie karty właściciela. Wszystko dzieje się w czasie rzeczywistym. Po rozpoczęciu transakcji na terminalu, zostaną wyświetlone warunki oferty, kursu wymiany i całkowitą kwotą do zapłaty. Decydując się na ten wariant, należy wiedzieć, że wydawca karty oprócz przeliczania według własnego kursu, może naliczyć dodatkowe opłaty wynikające z operacji w obcej walucie. Co w praktyce może przełożyć się na wyższe koszty. 

Najlepsza karta płatnicza za granicą – jaką wybrać? 

Bogata oferta bankowa daje nam wachlarz możliwości. Na szczególną uwagę zasługuje karta wielowalutowa. Dzięki niej możemy posługiwać się kilkoma walutami równocześnie, bez ponoszenia dodatkowych kosztów wynikających z konieczności przewalutowania. Karta wielowalutowa jest przypisana do kilku kont walutowych oraz konta osobistego, które prowadzone jest w złotówkach. Karta wielowalutowa daje nam bardzo dużą wygodę i swobodę podczas realizacji płatności. Jeżeli chodzi o opłaty wynikające z wyrobienia takiej karty, to w większości przypadków jest ono bezpłatne. Jednakże, w późniejszym etapie, mogą pojawić się pewne koszty. Są to na przykład: 

  • Opłaty wynikające z użytkowania karty. W zależności od banku koszt ten waha się od 4 do 10 złotych w skali miesiąca. 
  • Opłaty za prowadzenie konta walutowego. Niekiedy banki w konkretnych sytuacjach, naliczają opłaty tego typu. Wahają się one w granicach kilku złotych na miesiąc. 
  • Opłata za wypłatę z bankomatu. Bank ustala indywidualnie wysokość kosztów jakie poniesie klient, wpłacając pieniądze. 

Wiele kosztów tego typu można zlikwidować lub znacząco ograniczyć. Jednakże, aby tak się stało należy spełnić określone warunki. Mogą one dotyczyć wymaganej kwoty bądź ograniczenia liczby wypłat z bankomatu. 

Realizacja płatności kartą poza granicami naszego kraju, nie musi generować dodatkowych kosztów, o ile wybierzemy właściwą opcję. Płacąc za granicą kartą debetową, musimy liczyć się z automatycznym przewalutowaniem. Przez co zapłacimy za to więcej. Karta wielowalutowa to narzędzie pozwalające nam na wykonywanie transakcji w wielu walutach jednocześnie, bez ponoszenia kosztów przewalutowania. Wyrobienie jej jest zwykle darmowe, ale może wiązać się z cyklicznymi opłatami w skali miesiąca, które pojawią się na na późniejszym etapie.

Jak przydatny był ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.