Osoby zmagające się długami, których nie są w stanie spłacić mogą ubiegać się o konsolidację. Jest to sposób na uwolnienie się od “pętli zadłużenia”. W artykule wyjaśnimy, czy jest ona możliwa bez zdolności kredytowej oraz podpowiemy jakie rozwiązania można wybrać.
Co to jest konsolidacja zadłużenia?
Zanim przejdziemy do przedstawienia konkretnych rozwiązań w przypadku zadłużenia, należy napisać czym jest konsolidacja długów. Jest to nic innego jak zabieg finansowy polegający na połączeniu już istniejących zobowiązań finansowych w jedno większe. Głównym założeniem jest przede wszystkim poprawa warunków spłaty oraz umożliwienie klientowi wyjścia ze spirali zadłużenia. Jedno większe zobowiązanie rozłożone na mniejsze raty sprawia, że dłużnik może w łatwiejszy sposób uregulować swoje finanse. To co jest jeszcze charakterystyczne dla konsolidacji zadłużenia to wydłużony okres spłaty, adekwatny do aktualnej sytuacji danej osoby. Konsolidacja zadłużenia może być wykonana na kilka sposobów. Może być to między innymi:
- kredyt konsolidacyjny;
- pożyczka konsolidacyjna;
- bezpośrednia konsolidacja u wierzyciela.
Co to jest zdolność kredytowa?
W kontekście tematu konsolidacji zadłużenia nie można pominąć aspektu, jakim jest zdolność kredytowa. Jest to wskaźnik, który określa prawdopodobieństwo z jakim dana osoba, będzie w stanie wywiązać się ze spłaty zobowiązania. Co jednak w sytuacji kiedy klient ma zbyt wiele zobowiązań finansowych i nie radzi sobie z ich spłatą? Może on wówczas ubiegać się o pożyczkę konsolidacyjną bądź skorzystać z innych alternatyw.
Kredyt konsolidacyjny bez BIK – czy można go uzyskać w banku?
Niestety otrzymanie kredytu bez odpowiedniej zdolności kredytowej jest praktycznie niemożliwe. Dzieje się tak z powodu zbyt wysokiego ryzyka po stronie banku. Wariantem dla osoby, która nie jest w stanie spłacić swoich dotychczasowych zobowiązań finansowych jest pożyczka konsolidacyjna bez BIK, udzielana przez firmy pozabankowe. Warto podkreślić, że tego typu instytucje finansowe mają nieco mniej restrykcyjne wymogi, niż banki. Nawet jeżeli dana osoba posiada wpisy w bazach takich jak: BIK, BIG, ERIF czy KRD, może starać się o przyznanie pożyczki tego typu. Jednakże warto podkreślić, że obecność w bazach, będzie miała wpływa zarówno na warunki danej pożyczki oraz jej wysokość. Dużym plusem takiego rozwiązania jest także łatwa procedura. Firmy pozabankowe bowiem nie wymagają od swoich klientów, aż tak rozbudowanej dokumentacji, jak dzieje się to w przypadku tradycyjnych banków. Zazwyczaj ogranicza się ona do:
- wniosku;
- dowodu osobistego;
- dokumentów potwierdzających miejsce zatrudnienia;
- dokumentów poświadczających wysokość uzyskiwanych dochodów;
- dokumentów dotyczących niespłaconych zobowiązań.
Czy da się skonsolidować pożyczki bez zdolności kredytowej?
Konsolidacja pożyczek bez zdolności kredytowej jest jak najbardziej możliwa, ale wiąże się z koniecznością wyboru adekwatnej opcji do sytuacji finansowej danej osoby. Poniżej przykładowe warianty jakie warto rozważyć:
- Pożyczka konsolidacyjna. Pożyczka tego typu jest dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla tych, którzy posiadają dużo zobowiązań finansowych i nie mają szans na uzyskanie kredytu konsolidacyjnego w banku.
- Kredyt konsolidacyjny zabezpieczony. Jest to produkt finansowy, którego zabezpieczeniem są różne dobra kredytobiorcy. Może być to między innymi: samochód czy nieruchomość. Wadą takiego wariantu jest fakt, że w przypadku niespłacenia zobowiązania, klient utraci swoje dobra materialne, na poczet spłaty kredytu konsolidacyjnego.
- Negocjacje z wierzycielami. Kolejnym rozwiązaniem jest kontakt bezpośrednio z firmami, u których dana osoba zaciągnęła pożyczki i ustalenie nowych warunków spłaty. Na przykład poprzez podzielenie na raty, wydłużenie okresu spłaty czy dopasowanie wysokości rat pożyczki.
Sprawdź to: Konsolidacja chwilówek
Alternatywy dla konsolidacji zadłużenia – co będzie pomocne w oddłużeniu?
Konsolidacja zadłużenia to nie jedyny wariant, z jakiego może skorzystać osoba, która boryka się z problemem spłaty swoich długów. Poniżej kilka opcji, z których może ona skorzystać:
- Poręczyciel. Jeżeli klient nie posiada odpowiedniej zdolności kredytowej może poprosić o pomoc osobę, która stanie się dla niego poręczycielem. Taka osoba zobowiąże się do spłaty zobowiązania, w przypadku braku wywiązania się z tego obowiązku osoby, która pożyczyła daną kwotę.
- Pomoc od rodziny, przyjaciół, znajomych. Kolejnym wariantem z jakiego można skorzystać jest pomoc bliskich. Pożyczka prywatna to wariant cechujący się kilkoma zaletami. Jedną z najważniejszych jest to, że osoba pożyczająca nie będzie musiała ponosić kosztów dodatkowych. Za wyjątkiem podatku powyżej kwoty 9637 złotych. Pożyczka od rodziny pozwoli na szybkie wyjście z problemów finansowych bez większych obciążeń.
- Znalezienie nowego źródła dochodu. Warto zastanowić się nad możliwością uzyskania nowego źródła dochodowego, które ułatwi uregulowanie nagromadzonych zobowiązań finansowych. Pozwoli to na ich stopniową spłatę. Może być to dodatkowa praca lub zmiana dotychczasowej.
- Ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jeżeli pożyczający nie jest już wypłacalny i długi go przerastają, ma on możliwość skorzystania z opcji jaką jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jest to jednak związane z utratą kontroli nad swoim majątkiem. Upadłość konsumencka może prowadzić do umorzenia części bądź całości długu.
Konsolidacja chwilówek bez zdolności kredytowej – jakie są jej wady i zalety?
Konsolidacja pożyczek ma zarówno swoje mocne jak i słabe strony. Poniżej kilka najważniejszych z nich – “w pigułce”:
Zalety konsolidacji pożyczek:
- wyjście ze “spirali zadłużenia”;
- możliwość rozłożenia w czasie zobowiązań na dogodne raty;
- łatwy proces aplikacyjny, który nierzadko może odbyć się online, bez konieczności udawania się do danej instytucji.
Wady konsolidacji chwilówek:
- wyższe koszty;
- dłuższy okres – dłuższy okres spłaty sprawia, że zobowiązanie można rozłożyć na dogodne raty, ale z kolei długie zobowiązanie wiąże się z wyższą kwotą całkowitą kredytu oraz dyskomfortem.
- konieczność ponownego załatwiania spraw formalnych – co może powodować stres.
W jakich sytuacjach sprawdza się konsolidacje bez BIK?
Decyzja o konsolidacji nie należy do łatwych. Nie tylko z tytułu konieczności przedstawienia swojej sytuacji finansowej osobom trzecim, ale i z powodu wyboru odpowiedniego wariantu. Jednakże konsolidacja pożyczek, pozwala wielu osobom uwolnić się od problemów finansowych. Kiedy zatem konsolidacje bez BIK, będą najbardziej adekwatne? Poniżej kilka z odpowiedzi:
- Kiedy dana osoba nie radzi sobie z zadłużeniem i nie jest w stanie już spłacać go w terminie.
- Kiedy nie może ubiegać się o kredyt w banku z tytułu gorszej zdolności kredytowej.
- Kiedy klient miał do czynienia z sytuacjami losowymi, które bezpośrednio wpłynęły na jego poziom finansowy (choroba, utrata pracy, śmierć członka rodziny)
- Kiedy nie może on poprosić bliskich o wsparcie finansowe.
Konsolidacja chwilówek – co warto zapamiętać?
Konsolidacja pożyczek to rozwiązanie skierowane do tych, którzy nie są w stanie spłacać już swoich długów. Może mieć ona różną formę w zależności od sytuacji danego klienta, np. jako: pożyczka konsolidacyjna, kredyt konsolidacyjny, negocjacje z wierzycielami, którzy ustalą nowe warunki spłaty. Konsolidacja pożyczek ma swoje mocne jak i słabe strony, co należy mieć na uwadze. Do jej zalet zaliczymy przede wszystkim: możliwość wyjścia ze spirali zadłużenia, możliwość aplikowania z domu – bez konieczności odbycia stacjonarnej wizyty w danej instytucji. Do wad należy dodać: konieczność otwarcia się przed osobami trzecimi i przedstawienie im swojej trudnej sytuacji finansowej, przechodzenie przez nowe procedury czy chociażby stres. Konsolidacja pożyczek wymaga odpowiedniego przeanalizowania swojej sytuacji finansowej i dobrego przemyślenia, celem podjęcia właściwej decyzji.