Eliza Tworek|

Konto oszczędnościowe – czy warto je założyć? Poznaj plusy i minusy

Konto oszczędnościowe – czy warto je założyć

Konto oszczędnościowe to dobre narzędzie do odkładania i pomnażania środków pieniężnych. Bywają jednak sytuacje, w których jesteśmy zmuszeni do tego, aby wypłacić zgromadzone pieniądze. Sprawdź jak podjąć je z konta oszczędnościowego oraz ile to kosztuje. Poznaj plusy i minusy konta oszczędnościowego oraz na co zwracać uwagę przy zakładaniu go. 

Czym jest konto oszczędnościowe? 

Konto oszczędnościowe to rodzaj rachunku bankowego, który daje nam możliwość pomnażania zgromadzonych pieniędzy. Dochód gwarantuje nam oprocentowanie. Zysk pieniężny jaki wypracuje nam dane konto oszczędnościowe, będzie uzależniony od trzech czynników. Są to między innymi: 

  • Wysokość oprocentowania;
  • Kwota jaką wpłacimy na rachunek oszczędnościowy;
  • Okres oszczędzania.

Konto oszczędnościowe – zasady działania

Konto oszczędnościowe jak sama nazwa wskazuje, służy do oszczędzania. Tak jak każde narzędzie finansowe, tak i w tym przypadku, rządzi się swoimi zasadami. Oto kilka z nich: 

  • Kapitalizacja odsetek odbywa się zazwyczaj co miesiąc. Jednak nie jest to regułą dla wszystkich instytucji. Istnieją banki, które wypłacają odsetki przykładowo po 90 dniach. 
  • Zysk uzyskany z konta jest opodatkowany. Chodzi tu o tzw. 19 – procentowy “podatek Belki”. Jest on pobierany automatycznie przez bank, a na rachunek wpływa kwota pomniejszona o wymaganą daninę. 
  • Wypłata środków pieniężnych może nastąpić w każdym momencie. 
  • Zazwyczaj jedna wypłata w miesiącu jest darmowa. Pozostałe wiążą się z poborem prowizji. Jej wysokość oscyluje w granicach 10 złotych. 
  • Do konta oszczędnościowego nie jest wydawana karta płatnicza.
  • Konto oszczędnościowe jest darmowe. 

Konto oszczędnościowe – czy warto? Jakie są wady i zalety?

Posiadanie konta oszczędnościowego niesie za sobą plusy i minusy. Bez wątpienia jest to ciekawa alternatywa dla lokat bankowych. Jeżeli idzie o zalety takiego typu konta, to możemy zaliczyć tutaj między innymi: 

  • Zysk od pierwszej wpłaty na konto. Konto oszczędnościowe jest skonstruowane w taki sposób, aby oprocentowana została każda kwota, jaka wpłynie na konto. 
  • Dostęp do środków w każdym momencie. W odróżnieniu od lokaty, wpłacona kwota, nie musi być zamrożona na określony czas. 
  • Duża wygoda. Konto oszczędnościowe to narzędzie finansowe, które pomaga w pomnażaniu  kapitału. Ponadto niektóre banki w swojej ofercie posiadają bezpłatne przelewy wewnętrzne, dlatego też, bez trudu możemy przekazywać środki na dane konto w dogodnej dla nas chwili. 

Napisaliśmy już o zaletach, czas wspomnieć o słabszych stronach konta oszczędnościowego. Oto kilka z nich: 

  • Opłaty wynikające z kolejnych wypłat. Z zasady konto oszczędnościowe ma służyć gromadzeniu. Dlatego też, nierzadko banki wprowadzają opłaty za kolejne wypłaty w miesiącu. O ile jedna wypłata z konta jest darmowa, o tyle pozostałe – wiążą się z opłatami. 
  • Swobodny dostęp do gotówki. Można zaliczyć to zarówno do wad jak i zalet – tak jak zrobiliśmy to w poprzednim akapicie. Osoby z małą determinacją oszczędzania, mogą traktować to jako minus. 
  • Dość rzadka kapitalizacja odsetek. W przypadku kont oszczędnościowych, zazwyczaj odbywa się ona co miesiąc. Są jednak banki, które przeprowadzają taką procedurę co 3 miesiące. W myśl zasady: im rzadsza kapitalizacja, tym mniejszy zysk, stąd takie terminy mogą okazać się wadą. 

Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu konta tego typu? 

Decyzja o założeniu konta oszczędnościowego nie należy do łatwych. Wybór konkretnej oferty bankowej, wiąże się z rozważeniem wszystkich “za” i “przeciw”. Na co zatem zwracać uwagę przy zakładaniu takiego konta? Oto kilka podpowiedzi: 

  • Oprocentowanie. Im oprocentowanie jest wyższe, tym większy zysk. 
  • Ilość darmowych wypłat w miesiącu. Zazwyczaj banki oferują jednorazową bezpłatną wypłatę z konta, ale możemy znaleźć oferty z większym limitem. 
  • Konieczność korzystania z dodatkowych produktów. Są instytucje bankowe, które obligują klientów kont oszczędnościowych, do założenia również standardowego konta. 
  • Maksymalna kwota wsadu – niektóre banki posiadają pewne ograniczenia, jeżeli idzie o maksymalną kwotę wpłacanej kwoty na rachunek oszczędnościowy. Upewnij się czy w wybranej ofercie, jej nie ma. 

Czy do konta oszczędnościowego jest karta? Czy można wypłacać z niego pieniądze?

Klienci zakładający konto oszczędnościowe, nie otrzymują karty. Nie oznacza to jednak, że nie mogą oni wypłacać pieniędzy z konta. Jak zatem to zrobić. Istnieją na to dwa rozwiązania:

  • Zlecenie dyspozycji bezpośrednio w oddziale banku. 
  • Wykonanie tego za pomocą bankowości internetowej. Należy wykonać przelew z konta oszczędnościowego i przekazać je na wybrany rachunek bankowy. 

Warto wspomnieć, że wypłata większych kwot z konta oszczędnościowego, może wiązać się z koniecznością wcześniejszego poinformowania o tym banku bądź wykonanie tego w określonym dniu tygodnia. 

Konto oszczędnościowe to narzędzie służące do gromadzenia środków finansowych. Jest ono darmowe i nie zakłada w swojej ofercie, posiadania karty płatniczej. Można wypłacać z niego pieniądze w dowolnym momencie. Jeden przelew w miesiącu jest darmowy, pozostałe – mogą wiązać się z ponoszeniem pewnych kosztów.

Jak przydatny był ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 10

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.