Linfi|

Kredyt obrotowy dla firm: Co to jest i jak działa?

kredyt obrotowy dla firm

W dzisiejszym zmiennym środowisku biznesowym płynność finansowa jest kluczowym elementem sukcesu dla każdej firmy. W tym kontekście kredyt obrotowy odgrywa istotną rolę jako narzędzie zapewniające elastyczność finansową i umożliwiające skuteczne zarządzanie cyklem pieniężnym. Ale czym dokładnie jest kredyt obrotowy dla firm i jakie ma zastosowanie? W tym artykule zgłębimy definicję kredytu obrotowego, jego mechanizmy działania oraz korzyści, jakie może przynieść przedsiębiorstwu.

Kredyt obrotowy – co to jest?

Kredyt obrotowy jest dostępny dla przedsiębiorców i stanowi korzystne źródło finansowania dla firm. Pieniądze z tego rodzaju kredytu mogą być wykorzystane na różnorodne, bieżące potrzeby związane z działalnością gospodarczą. Przykładowo, można z nich pokryć koszty płac pracowników, opłaty administracyjne, zakup drobnego wyposażenia czy też uregulować składki ZUS oraz podatki. Kredyt obrotowy jest dobrym rozwiązaniem w celu utrzymania płynności finansowej przedsiębiorstwa, umożliwiający szybką reakcję na przelotne trudności finansowe.

Potrzebujesz finansowania na rozwój swojej firmy? Chcesz zainwestować w nowe wyposażenie lub sprzęt, który pomoże Ci skutecznie spełnić swoje cele? Przeczytaj o kredytach inwestycyjnych dla firm. 

Skorzystaj z naszego kalkulatora kredytów inwestycyjnych i dowiedz się, jak łatwo możesz zrealizować swoje cele. 

Kredyt obrotowy dla firm – na czym polega?

Kredyt obrotowy służy do finansowania codziennej działalności przedsiębiorstwa. W przypadku wyboru opcji kredytu obrotowego ratalnego, otrzymujemy określoną kwotę, którą spłacamy wraz z odsetkami w ratach. Jest również dostępna forma kredytu obrotowego jako odnawialna linia kredytowa na koncie bieżącym, gdzie możemy wykorzystać środki do spłaty codziennych zobowiązań w ramach określonego limitu kredytowego. Po spłacie, możemy ponownie skorzystać z debetu, a odsetki naliczane są tylko od wykorzystanej kwoty. Okres kredytowania jest elastyczny, zazwyczaj trwa od 1 roku do 5 lat, a kredyt obrotowy dostępny jest zarówno w walucie krajowej, jak i zagranicznej.

Jakie są rodzaje kredytów obrotowych?

Zastanawiasz się jakie są rodzaje kredytów obrotowych? Podstawowy podział obejmuje:

  1. Kredyt w rachunku bieżącym;
  2. Kredyt w rachunku kredytowym

Dodatkowo kredyt obrotowy może być odnawialny i nieodnawialny. Bank może udzielić finansowania bez konieczności dodatkowych zabezpieczeń lub z wymaganymi zabezpieczeniami, takimi jak: hipoteka, zastaw lub klauzula potrącenia wierzytelności konta.

  1. Kredyt w rachunku bieżącym – na czym polega?

Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym, zwany także kredytem odnawialnym, stanowi popularną i bezpieczną formę finansowania dla firm. Procedura ta polega na ustaleniu limitu kredytowego przez bank, który jest powiązany z danym kontem klienta. Aby skorzystać z tej opcji, konieczne jest posiadanie lub założenie konta w banku, który oferuje kredyt obrotowy. Standardowo udzielany jest na okres 12 miesięcy, a następnie może być przedłużony na kolejne dwa lata, co daje łączny okres 36 miesięcy. Kredyt odnawialny w rachunku bieżącym jest wygodną formą finansowania, gdzie przedsiębiorca ma stały dostęp do określonej kwoty w formie debetu, którą może wykorzystać w razie potrzeby. W trakcie trwania umowy każdy wpływ na konto, w pierwszej kolejności, redukuje saldo ujemne. Odsetki są naliczane jedynie od ujemnego salda.

  1. Kredyt w rachunku kredytowym – na czym polega?

Kredyt obrotowy przyznawany na rachunku kredytowym to zazwyczaj forma finansowania, która umożliwia przedsiębiorcy wykorzystanie środków na określone cele, takie jak wynagrodzenia dla pracowników czy zakup niezbędnych materiałów do prowadzenia działalności.

Kredyt obrotowy w rachunku kredytowym to forma finansowania, która polega na otrzymaniu jednorazowej kwoty. W przeciwieństwie do kredytu odnawialnego, klient może przeznaczyć środki na dowolne konto, jednak zobowiązany jest do określenia celu finansowania. Warunki kredytu, takie jak wysokość oraz plan spłaty, są ustalane indywidualnie z każdym klientem.

Kredyt obrotowy na firmę – dla kogo?

W większości przypadków to duże, doświadczone firmy decydują się na korzystanie z kredytu obrotowego. Jest to spowodowane tym, że zarówno wysokość kredytu, jak i jego koszty zależą od kondycji finansowej firmy oraz ewentualnych zabezpieczeń, które może ona zaoferować. Niemniej jednak, mali przedsiębiorcy również mają możliwość skorzystania z tej formy finansowania – coraz więcej banków oferuje kredyty obrotowe, które są specjalnie dopasowane do potrzeb nowych firm i startupów, co ma na celu ułatwienie im wejścia na rynek. Wysokość kredytu oraz warunki spłaty są dopasowane do specyfiki działalności firmy, jej zapotrzebowania na kapitał obrotowy oraz czasu potrzebnego do realizacji projektu finansowego.

Jak uzyskać kredyt obrotowy?

Aby uzyskać kredyt obrotowy konieczne jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Bank przed udzieleniem kredytu jest zobowiązany do sprawdzenia historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Kolejnym ważnym aspektem będzie sprawdzenie sytuacji finansowej firmy. Przedsiębiorstwo musi znajdować się na rynku przez pewien czas, zwykle od 12 miesięcy wzwyż. Bank musi mieć pewność, że firma będzie wypłacalna. Dodatkowo ważne jest, aby firma nie posiadała zbyt dużo zobowiązań i zaległości w płatnościach, w tym również wobec ZUS-u i urzędu skarbowego.

Kredyt obrotowy dla firm – lista dokumentów

Zanim zaczniesz kompletować listę odpowiednich dokumentów, w pierwszej kolejności musisz wypełnić wniosek. Przykładowy formularz znajdziesz na stronie banku, w którym planujesz finansowanie. Warto również skorzystać z naszego kalkulatora kredytów obrotowych, który przedstawia oferty z różnych instytucji. Nie musisz odwiedzać strony każdego banku, wystarczy, że wpiszesz kwotę, którą potrzebujesz oraz okres kredytowania, a kalkulator pokaże Ci dostępne opcje.

Wymagane dokumenty określające firmę:

  • wpis do ewidencji działalności gospodarczej;
  • zaświadczenie o nadaniu NIP;
  • zaświadczenie o numerze REGON;
  • wypis z KRS (dla klientów prowadzących spółki);
  • umowa czy statut spółki (jeśli dotyczy).

Wymagane dokumenty finansowe:

  • bilans i rachunek zysków oraz strat za miniony rok;
  • deklaracje podatkowe za poprzedni rok;
  • deklaracja VAT.

Kredyt obrotowy – wady i zalety

Zalety kredytu obrotowego:

  • finansowanie na bieżące wydatki;
  • zwiększenie płynności finansowej przedsiębiorstwa;
  • poprawa zdolności kredytowej;
  • długi okres kredytowania;
  • możliwość odnowy kredytu na rachunku bieżącym. 

Wady kredytu obrotowego:

  • niska dostępność dla nowych firm;
  • dodatkowe koszty w postaci prowizji i innych opłat;
  • ewentualne ryzyko niewypłacalności;
  • zależność od instytucji finansowej.

Jak przydatny był ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.