Eliza Tworek|

Oszczędzanie pieniędzy – poznaj sposoby na gromadzenie oszczędności w Twoim portfelu

oszczędzanie pieniędzy

Oszczędzanie pieniędzy to bardzo ważna umiejętność, która ma realny wpływ na Twoje codzienne życie i bezpieczeństwo finansowe. Z artykułu dowiesz się, w jaki sposób budować swoje zaplecze finansowe. Stosując poniższe metody, o wiele łatwiej będzie Ci to osiągnąć. 

Jak można zaoszczędzić pieniądze na „czarną godzinę”?

Zanim przejdziemy do sposobów oszczędzania pieniędzy, na samym początku warto, abyś odpowiedział sobie na pytanie: „Po co mam budować oszczędności?”. Może wydawać się to niedorzeczne, ale nic bardziej mylnego. Określenie celu i przede wszystkim słuszności pewnych działań, pozwoli Ci łatwiej podążać w stronę realizacji swoich założeń. Zatem sprecyzuj, dlaczego warto, abyś budował swoje oszczędności. Poniżej kilka naszych argumentów „na tak”. 

  • Zabezpieczenie finansowe w trudnych sytuacjach. Oszczędzanie pozwala na zgromadzenie potrzebnych środków finansowych na różnego typu nieprzewidziane sytuacje. Na przykład takie jak wypadek, choroba, operacja itd. 
  • Realizacja marzeń. Dzięki oszczędnościom finansowym możesz zacząć realizować swoje marzenia. 
  • Poduszka finansowa na przyszłość. Zgromadzone oszczędności pozwolą Ci cieszyć się godnym życiem na emeryturze. 
  • Większa niezależność finansowa. Posiadanie oszczędności ułatwia wiele spraw w życiu i daje większą stabilizację. 

Poznaj sposoby na oszczędzanie pieniędzy – dzięki nim zapomnisz o pustym portfelu 

Oszczędzanie pieniędzy to ważna umiejętność, która przydaje się w każdym wieku. Niezależnie od tego czy jesteśmy na początku swojej kariery zawodowej, czy już ją kończymy. Zapas pieniędzy daje nam większe poczucie bezpieczeństwa. Poniżej kilka patentów na to, w jaki sposób łatwo i skutecznie oszczędzać. 

  • Metoda „5 złotych”. Kiedy udajesz się na zakupy i sprzedawca wydaje Ci 5 złotych, odkładaj je. Będziesz zaskoczony tym, jak szybko suma oszczędności wzrośnie, a jednocześnie kwota, która poszła na poczet oszczędności, będzie nieodczuwalna dla portfela.
  • Zaokrąglaj. Kolejną metodą na drobne oszczędności jest zaokrąglanie kwot. Przykładowo jeżeli jakaś rzecz kosztuje 45 złotych – odłóż dodatkowe 5 złotych, zaokrąglając do 50. 
  • Przeanalizuj swoje rachunki bankowe, karty, abonamenty, subskrypcje. Zastanów się nad tym czy z pewnych rzeczy możesz zwyczajnie zrezygnować, a tym samym wybudować drobne zaplecze finansowe. 
  • Zaplanuj swój domowy budżet. Wyznacz określoną sumę pieniędzy na konkretne zakupy. Określ, ile przeznaczysz na jedzenie, ile na ubrania, wyjazdy itd. w danym miesiącu. Dobrym pomysłem jest tworzenie konkretnej listy zakupów, pozwoli Ci to uniknąć zakupów pod wpływem emocji. 
  • Szukaj promocji i dobrych ofert. Dotyczy to zarówno większych zakupów, ale i tych codziennych. Dobrym patentem jest zakup pewnych towarów poza sezonem (obuwie zimowe w lecie itd.), dzięki temu możesz liczyć na dodatkowe oszczędności. 

Jak dobrze oszczędzać? Po pierwsze zmień swoje myślenie

Poznałeś już metody na oszczędzanie pieniędzy, ale jednak to, co jest jeszcze ważniejsze to zmiana myślenia. Wielu jest przekonanych o tym, że nie są oni w stanie oszczędzać, gdyż nie mają wystarczających dochodów. Jednak jest to błędne myślenie. Oszczędzanie można rozpocząć od gromadzenia drobnych kwot. Zmień swoje nastawienie i zacznij cieszyć się oszczędnościami. 

Sposoby na oszczędzanie – musisz pamiętać o tych dwóch rzeczach

Oprócz metod, które wymieniliśmy wcześniej, musimy wspomnieć jeszcze o dwóch istotnych kwestiach. Chodzi tutaj o określenie swojego celu oszczędzania, ale i regularności. Brak celowości sprawia, że jesteśmy mało zmotywowani. Może być to konkretna rzecz czy po prostu określona kwota pieniędzy, jaką zbierzesz w danym czasie. To samo tyczy się regularności.Takie rozwiązanie sprawia, że wyrobisz w sobie nawyk oszczędzania, co pomoże Ci w przyszłości. 

Jakie są dostępne formy oszczędzania w banku? Musisz je poznać

Narzędziami pomocnymi w oszczędzaniu są także różnego rodzaju produkty bankowe. Poniżej kilka przykładów: 

  • Lokaty terminowe. Takie rozwiązanie sprawia, że możesz wpłacić określoną kwotę na konkretny termin, a z biegiem czasu Twoje saldo na rachunku, zwiększy się o dodatkowy kapitał.
  • Konto oszczędnościowe. To kolejne narzędzie, które zmotywuje Cię do oszczędzania. Co prawda z konta tego typu można wyciągnąć wpłacone pieniądze, ale zazwyczaj będzie wiązało się to z dodatkowymi opłatami. 
  • Obligacje skarbowe. To forma lokowania środków finansowych w papiery wartościowe, które są emitowane przez Skarb Państwa. To co je charakteryzuje, to atrakcyjny zysk, możliwość wycofania pieniędzy w dowolnym momencie oraz bezpieczeństwo. 

Sprawdź to: Jak działa konto oszczędnościowe – sprawdź, co możesz zyskać? 

Podsumowanie

Oszczędzanie to ważna umiejętność, która ułatwia wiele rzeczy w życiu i sprawia, że możemy cieszyć się większą stabilnością finansową oraz lepiej planować różnego typu działania (np. związane z inwestycjami, zmianą pracy, zmianą miejsca zamieszkania, czy chociażby w sytuacjach losowych, takich jak choroba). Pierwszym krokiem do oszczędzania jest przede wszystkim zmiana myślenia. Nie trzeba posiadać wysokich zarobków, aby zacząć odkładać, wystarczą drobne, regularne kwoty.

Jak przydatny był ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.