Planowanie budżetu domowego pozwoli lepiej zapanować nad finansami oraz zapewni Ci i Twojej rodzinie większą stabilizację. W artykule przedstawimy, w jaki sposób możesz wykonać plan budżetu domowego oraz podpowiemy, jak lepiej zarządzać dostępnymi środkami finansowymi.
Budżet miesięczny – jak nad nim zapanować?
Planowanie budżetu należy rozpocząć od spisania wszystkich przychodów i wydatków. Można wykonać to na wiele sposobów. Najprostszym jest kartka papieru i długopis. Zaletą tego rozwiązania jest to, że wszystkie pozycje w budżecie są spisane w jednym miejscu, dzięki czemu uzyskujesz dużą przejrzystość. Ponadto będziesz w stanie lepiej rozeznać się, ile pieniędzy wydajesz, a ile zostaje oraz określić, na co przeznaczasz konkretne sumy.
Jak dysponować budżetem domowym, aby „być na plusie”?
Kiedy już spiszesz wszystkie swoje przychody, wydatki, ale i zobowiązania, warto dokonać dogłębną analizę finansową, która pozwoli na zredukowanie ponoszonych kosztów, ale i sprawi, że uzyskasz więcej oszczędności. Możesz wykonać to w przykładowych krokach:
Krok 1: Weź kartkę i długopis.
Krok 2: Stwórz tabelę i podziel ją na kategorie, które musisz uwzględnić w swoim domowym budżecie. Może być to na przykład:
- jedzenie;
- rachunki;
- ubrania;
- paliwo;
- zobowiązania finansowe;
- opłaty za Internet, telefon;
- subskrypcje, abonamenty itd.;
- leczenie;
- opłaty związane ze szkołą i zajęciami dzieci;
- podróże.
Krok 3: Następnie, stwórz dodatkową komórkę w tabeli i wypisz wszystkie przychody. Zarówno te, które uzyskujesz z tytułu pracy zawodowej, ale nie tylko. Warto, abyś uwzględnił tu także: świadczenia, dochody z pracy sezonowej, z wykonania dodatkowych zleceń, premie sezonowe.
Krok 4: Dalej, rozpisz wszelkie wydatki. Jeżeli to możliwe sprecyzuj dokładnie, jakie kwoty przeznaczasz na konkretne kategorie z tabeli.
Krok 5: Zastanów się, czy nie musisz dokonać finansowych modyfikacji. Być może są takie dziedziny, w których możesz postarać się znaleźć oszczędności.
Ten temat może Cię zainteresować: Jak działa konto oszczędnościowe?
Planowanie budżetu według metody 50/30/20
Kolejnym sposobem planowania budżetu domowego jest metoda 50/30/20. Polega ona na tym, że dzielisz wszystkie swoje dochody na 3 kategorie:
- 50 procent – na niezbędne wydatki;
- 30 procent – na „zachcianki”;
- 20 procent – na oszczędności.
Aplikacje do zarządzania finansami – dlaczego warto z nich korzystać?
Aplikacje do zarządzania finansami dają bardzo wiele różnorodnych korzyści. Przede wszystkim są proste w użyciu i intuicyjne. Ich kolejną zaletą jest to, że potrafią w sposób automatyczny kategoryzować wydatki, co bardzo usprawnia cały proces zapisywania i porządkowania finansów. Poniżej kilka zalet używania aplikacji do zarządzania budżetem „w pigułce”:
- łatwe użycie;
- możliwość ustawienia przypomnień odnoszących się do płatności;
- automatyczna kategoryzacja produktów podczas zakupów;
- śledzenie wszystkich transakcji finansowych w rzeczywistym czasie.
Podsumowanie:
Planowanie wydatków pozwoli Ci zachować nie tylko lepszą kontrolę nad finansami, ale i sprawi, że wypracujesz w sobie nawyk oszczędzania i dobrego zarządzania pieniędzmi. Ponadto da Ci to świadomość, na co konkretnie wydajesz swoje pieniądze.
Żeby lepiej zobrazować temat, posłużymy się przykładem:
Załóżmy, że Twoja miesięczna kwota na utrzymanie to 4 tysiące złotych. 50 procent z tego, czyli 2000 złotych przeznaczasz na opłaty stałe. 30 procent (1200 złotych) na tak zwane zachcianki, a 20 procent (800 złotych) na oszczędności.