Konsultant

Poniżej dalsza część artykułu. arrow

OC/AC – co to?

Ubezpieczenie pojazdu to temat, w którym każdy posiadacz samochodu powinien dysponować przynajmniej podstawową wiedzą. Które zabezpieczenia są obligatoryjne, a które opcjonalne? Jakie są ramy obowiązkowego ubezpieczenia OC, a jakie korzyści niesie ze sobą ubezpieczenie AC? Dowiedz się, jak wybrać najbardziej atrakcyjną ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb. 

Linfi znak

Skorzystaj z pomocy specjalisty i uzyskaj:

  • całkowicie darmową konsultację
  • najkorzystniejszą ofertę za najniższą możliwą cenę
  • proste i zrozumiałe objaśnienie szczegółów oferty

W każdym towarzystwie ubezpieczeniowym masz możliwość łączenia różnych rodzajów ubezpieczeń pojazdu w ramach jednej polisy, takich jak obowiązkowe ubezpieczenie OC z dodatkowym AC. Jakie kwestie warto uwzględnić przy dokonywaniu tych wyborów? Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę?

Co to jest OC i AC?

Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obligatoryjnym świadczeniem, które musi posiadać każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce. Polisa ta służy ochronie sprawcy wypadku lub kolizji drogowej przed kosztami związanymi z naprawą pojazdu poszkodowanego, a także pokrywa szkody na zdrowiu kierowcy i pasażerów uszkodzonego pojazdu. Brak posiadania OC może skutkować nałożeniem wysokich kar ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Z drugiej strony, AC to ubezpieczenie dobrowolne, które jest dodatkową ochroną w przypadku uszkodzenia lub kradzieży Twojego pojazdu. Często opcję autocasco można nabyć korzystniej w pakiecie z obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zazwyczaj rabaty, gdy jednocześnie nabywasz kilka polis w ramach tego samego przedsiębiorstwa.

Pakiet OC i AC – jak wybrać najlepszą ofertę?

W kwestii wyboru samego ubezpieczenia OC zalecamy kierowanie się przede wszystkim możliwie najniższą ceną, gdyż zakres ochrony jest jednolity we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych. Normuje go ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Niemniej jednak, różnice w kosztach OC w zależności od konkretnego przedsiębiorstwa mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

W przypadku AC kierowanie się jedynie najbardziej atrakcyjną ceną nie będzie dobrym rozwiązaniem. Wybór odpowiedniego AC powinien być poprzedzony analizą potrzebnej ochrony Twojego samochodu. Powinieneś wziąć pod uwagę kwestie związane z udziałem własnym. Jest to suma, którą przyjdzie ci zapłacić za szkodę, resztę pokryje ubezpieczyciel. Kolejny aspektem jest wysokość kwoty, od której to firma ubezpieczeniowa będzie odpowiadać za szkody. Dodatkową kwestią jest także amortyzacja części. Ubezpieczyciel może uwarunkować wysokość odszkodowania od zużycia części pojazdu. Pod uwagę powinieneś wziąć także aspekty związane choćby z serwisem pojazdu i stałą sumą ubezpieczenia.

Czym różni się OC od AC?

OC od AC różni się kilkoma ważnymi szczegółami:

  • OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, AC zaś dobrowolnym;
  • OC pokrywa koszty związane osoby poszkodowanej, natomiast AC pokrywa szkody własne;
  • wysokość OC jest jednakowa bez względu na zakład ubezpieczeń, a w przypadku AC oferty każdej z firm są inne;
  • wycena ubezpieczenia OC uzależniona jest od wieku kierowcy, stażu za kierownicą, ilości stłuczek; natomiast czynniki przydatne do wyceny AC to choćby marka samochodu, wiek kierowcy. 

Jak wybrać odpowiednią ofertę ubezpieczeniową OC i AC?

W przypadku ubezpieczenia OC sprawa jest stosunkowo prosta, ponieważ jego zakres jest zawsze identyczny, a jedynym zmiennym elementem jest cena. Im jest ona niższa, tym lepiej. Natomiast w przypadku AC kluczową kwestią jest zakres ochrony. Tutaj wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Wyższa cena nie zawsze oznacza lepsze warunki ubezpieczenia, dlatego zaleca się dokładne przeanalizowanie umowy i porównanie ofert różnych firm. Mnogość ofert może przysporzyć o zawrót głowy, dlatego z naszą pomocą wybór najlepszej oferty, będzie zdecydowanie łatwiejszy. Podpowiemy, na co zwrócić uwagę oraz jak wyselekcjonować ofertę rzeczywiście skrojoną na miarę potrzeb.