Znalezienie ubezpieczenia, które zapewni ochronę kilku osobom, zwłaszcza o różnym wieku, może stanowić wyzwanie. Zadbaj o bezpieczeństwo i komfort swoich najbliższych. Sprawdź czym jest ubezpieczenie rodzinne oraz jak wybrać najlepszą ofertę. 

Ubezpieczenie rodzinne to sposób na zabezpieczenie się przed skutkami nieszczęśliwych wypadków oraz dostarczenie wsparcia finansowego w przypadku poważnego zachorowania któregoś z bliskich. Zobacz, jak działa ubezpieczenie rodzinne i na co zwracać uwagę przy wyborze takiej polisy.

Linfi znak

Skorzystaj z pomocy specjalisty i uzyskaj:

  • całkowicie darmową konsultację
  • najkorzystniejszą ofertę za najniższą możliwą cenę
  • proste i zrozumiałe objaśnienie szczegółów oferty

Czym jest ubezpieczenie rodzinne?

Ubezpieczenie na życie dla rodziny to rozszerzenie polisy na życie, której celem jest zabezpieczenie przyszłości różnych członków rodziny, takich jak małżonek (lub partner), dzieci, wnuki, rodzice czy nawet teściowie. W standardowej polisie na życie, w przypadku nagłej śmierci ubezpieczonej osoby, wyznaczeni przez nią beneficjenci otrzymują odszkodowanie. Natomiast w przypadku polisy rodzinnej, to właściciel polisy może otrzymać świadczenie z tytułu śmierci któregoś z objętych ubezpieczeniem członków rodziny.

Polisę dla rodziny można również rozszerzyć o różne opcje, na przykład pakiet NNW zapewniający odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Istnieją także rodzinne ubezpieczenia zdrowotne, które oferują rekompensatę finansową za pobyt w szpitalu oraz dostęp do świadczeń medycznych.

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie rodzinne?

Warto rozważyć posiadanie polisy rodzinnej, gdy chcemy zabezpieczyć nie tylko naszą rodzinę w przypadku naszej śmierci, ale także siebie w przypadku śmierci najbliższych. Zazwyczaj zakup ubezpieczenia rodzinnego jest bardziej opłacalny niż osobne ubezpieczenia na życie dla każdej osoby w rodzinie. Należy jednak pamiętać, że najwyższa suma ubezpieczenia obowiązuje w przypadku śmierci posiadacza polisy, a niższa w przypadku śmierci ubezpieczonego członka rodziny. Jeśli chcemy uzyskać wyższe odszkodowanie za śmierć małżonka, ale także chcemy, aby nasz partner życiowy otrzymał rekompensatę za naszą śmierć, rozsądnym rozwiązaniem może być zakup dwóch osobnych polis na życie.

Osoby, które nabywają polisę rodzinną, tak jak posiadacze indywidualnych polis, mogą wskazać jednego lub kilku beneficjentów, którzy otrzymają odszkodowanie. Jeśli odszkodowanie ma zostać podzielone między kilka osób, należy określić ich procentowy udział w sumie ubezpieczenia.

Kogo można objąć ubezpieczeniem rodzinnym?

Kogo towarzystwa ubezpieczeniowe rozumieją jako rodzinę? Według definicji są to rodzice (małżonkowie i partnerzy), dzieci, dziadkowie i teściowie, a także rodziny bezdzietne (małżonkowie i niespokrewnieni partnerzy prowadzący wspólne gospodarstwo domowe).

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie rodzinne?

Przed podpisaniem umowy, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Znajomość warunków umowy jest bardzo istotna w sytuacji nieprzewidzianych zdarzeń. Zwróć uwagę na:

  • wiek – o ile młodsze pokolenie raczej bez problemu zostanie uwzględnione w ubezpieczeniu, to starsze może spotkać się z pewnymi limitami;
  • suma ubezpieczenia – zależna będzie choćby od wieku osób ubezpieczonych, czy pokrewieństwa;
  • wyłączenia – zazwyczaj są to śmierć wskutek samookaleczenia, samobójstwo, udział w zamieszkach czy wojnie;
  • dodatkowe aspekty, jak to, czy ile osób uposażonych można wskazać. 

Jak znaleźć odpowiednią polisę rodzinną?

Pamiętaj o dokładnym zapoznaniu się z umową. To wydawałoby się oczywisty krok, który często jest jednak pomijany. Dzięki znajomości warunków umowy będziesz wiedzieć, jak postępować w przypadku wypadku lub innego zdarzenia, oraz jakie odszkodowanie Ci się należy. Dodatkowo, upewnij się, czy polisa zawiera wszystkie ustalenia, które są dla Ciebie istotne.