Eliza Tworek|

Jak sprawdzić czy przelew został wysłany na Twoje konto? Dowiedz się czym są sesje ELIXIR oraz co możesz zrobić, aby mieć pewność, że środki wpłyną na konto

Jak sprawdzić czy przelew został wysłany na Twoje konto

Oczekujesz na przelew w innym banku niż swój? Chcesz wiedzieć kiedy pieniądze dotrą na Twoje konto? Przelewy międzybankowe są wykonywane w ramach sesji ELIXIR, które odbywają się w konkretnych godzinach oraz dniach. W artykule przeczytasz jak dowiedzieć się czy operacja przekazania pieniędzy została zrealizowana oraz kiedy pieniądze wpłyną na Twoje konto. 

Jak sprawdzić czy przelew został wysłany na moje konto? Podpowiadamy

Zdarzają się sytuacje w życiu, w których musimy mieć pewność czy przelew został przekazany na nasze konto. Na przykład kiedy zajmujemy się transakcjami sprzedażowymi, ale nie tylko. Można przyjąć założenie, że dana osoba zrealizowała przelew. Jednak co zrobić, aby mieć gwarancję? Dobrym odnośnikiem są sesje elixir oraz potwierdzenie danego przelewu. 

Sesje ELIXIR – czym są? 

Sesje bankowe elixir to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych. Jest on prowadzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Sesje przelewów działają w określonych ramach czasowych oraz w poszczególnych dniach tygodnia. W systemie ELIXIR przeprowadzane są wszystkie transakcje związane z: 

  • poleceniami zapłat;
  • przelewami zleconymi w aplikacjach czy też na stronach banków;
  • wpłatami gotówkowymi na rachunek wykonanymi w oddziałach bankowych, na pocztach.

Elixir – ile idzie i w jakich godzinach oraz dniach? 

Sesje elixir odbywają w dniach od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni świątecznych, jakie mogą przypadać na dany tydzień. Co do godzin to w zależności od rodzaju sesji przelewu, wyróżniamy: 

  • Sesje wychodzące – czyli te, które zleca bezpośrednio nasz bank. Odbywają się one w trzech blokach czasowych. Przykładowo: w Alior Bank będzie to godzina: 8.20, 12.20 oraz 15.20.
  • Sesje przychodzące – czyli te, podczas których pieniądze wpływają na nasze konto. Działają one podobnie, tak jak w przykładzie powyżej, jednak w innych godzinach. W Alior Bank jest to: 10.30, 14.30 oraz 16.45. 

Czym jest i jaki jest czas przelewu ELIXIR EXPRESS? 

System EXPRESS ELIXIR działa w Polsce od 2012 roku. To co wyróżnia go od systemu ELIXIR to szybkość realizacji danego przelewu. System EXPRESS ELIXIR pozwala na wykonywanie natychmiastowych przelewów 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu (poszczególne banki mogą odbiegać nieco od tej reguły). System obsługuje wszystkie przelewy realizowane w walucie polski złoty. EXPRESS ELIXIR jest obsługiwany przez większość banków. Jeżeli chodzi o koszt wykonania to oscyluje on w granicach 10 złotych za każdy przelew tego typu. Ponadto niektóre banki stosują pewnego rodzaju limity kwotowe – o czym warto pamiętać. 

Spradź co zrobić, żeby pieniądze dotarły szybko na konto

Kiedy przychodzi przelew? Jak to sprawdzić? Poproś o potwierdzenie

Rozwiązanie to może wydawać się oczywiste i banalne, ale nierzadko podczas realizacji tego typu transakcji można o tym zapomnieć. Co więcej, jest to najskuteczniejszy sposób na rozwianie naszych wątpliwości i zyskanie pewności co do wykonania przelewu przez daną osobę. Potwierdzenie przelewu da nam 100-procentową gwarancję. 

Jeżeli oczekujemy na przelew i chcemy wiedzieć w jakiej godzinie dotrze, należy poznać godziny sesji ELIXIR. Ponadto warto poprosić o wysłanie potwierdzenia przelewu przez osobę, od której oczekujemy wpływu.

Jak przydatny był ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.