Coraz więcej osób staje przed koniecznością sprawdzenia swojego statusu w rejestrze dłużników, zwłaszcza w kontekście planowania kredytów czy zawierania umów. Pytanie brzmi: czym jest KRD i jak go sprawdzić? Odpowiedź na te pytania może mieć istotne znaczenie dla Twojej finansowej stabilności. Warto więc zgłębić tajniki działania Krajowego Rejestru Długów, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek finansowych.
Co to jest KRD?
KRD to inaczej Krajowy Rejestr Długów, a jego pełna nazwa brzmi – Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA. Jest to jedna z największych baz, służąca do wymiany informacji gospodarczej w Polsce. W KRD możemy znaleźć informacje dotyczące zadłużenia osób fizycznych oraz małych firm i dużych przedsiębiorstw. Rejestr powstał, aby zbierać, monitorować oraz udostępniać dane osób, które nie spłacają swoich zobowiązań. Znalezienie się w KRD wypływa negatywnie na naszą zdolność kredytową i może znacznie obniżyć szanse na otrzymanie kredytu. Warto podkreślić, że w KRD znajdują się informacje o dłużnikach, którzy nie spłacają swoich zobowiązań kredytowych lub pożyczkowych, ale również informacje o zaległościach w sektorach: ubezpieczeń, leasingu, telekomów, firm transportowych, firm z branży nieruchomości, energetycznych, farmaceutycznych, spożywczych, hurtowych, sklepów stacjonarnych i internetowych.
Kiedy można trafić do KRD?
Warto wspomnieć, że do Krajowego Rejestru Długów nie da się trafić ot tak. Po pierwsze, trzeba być zadłużonym w jednym sektorze gospodarczym. Po drugie, nasz wpis zostaje umieszczony w KRD, jeśli wcześniej wierzyciel lub firma windykacyjna złożą odpowiedni wniosek. Nie dzieje się to automatycznie, jak w przypadku BIK.
Jak zgłosić osobę fizyczną do KRD?
- Zadłużenie musi być związane z jednym z sektorów gospodarczych i powstać w ramach konkretnej umowy prawnej, np. opóźnienie w spłacie kredytu czy mandatu za przekroczenie prędkości.
- Kwota zobowiązania, która nie została uiszczona musi wynosić minimum 200 zł.
- Wierzyciel musi powiadomić dłużnika, że w przypadku niespłacenia zobowiązania, jego dane trafią do KRD.
- Wierzyciel może zgłosić dłużnika do rejestru, jeśli w przeciągu 30 dni od ostatniego wezwania nie uiścił on kwoty.
- W takim przypadku wierzyciel składa wniosek do KRD o umieszczenie osoby, która nie uregulowała swoich zobowiązań, na listę dłużników.
Jak zgłosić firmę do KRD?
Zasady zgłaszania firmy do KRD nie różnią się od tych przy zgłaszaniu osób fizycznych. Możemy wyróżnić jedynie dwa wyjątki:
- Kwota zobowiązania, która nie została uiszczona musi wynosić minimum 500 zł.
- Wierzyciel może zgłosić firmę do rejestru, jeśli w przeciągu 60 dni od ostatniego wezwania nie uiści ona kwoty.
KRD – jak sprawdzić?
Dostęp do KRD raz na 6 miesięcy jest całkowicie bezpłatny. Gdy z jakiegoś powodu potrzebujemy sprawdzić swój status częściej, konieczne będzie wniesienie opłaty. Opłata będzie również obowiązywała, jeśli chcemy sprawdzić zadłużenie innej osoby lub firmy.
Aby sprawdzić swoje zadłużenie w KRD należy podjąć kilka kroków:
- W pierwszej kolejności wejdź na stronę Krajowego Rejestru Długów i zarejestruj się. Wymagane będą: imię i nazwisko, e-mail, numer telefonu, kod pocztowy. Ustal login oraz hasło.
- Potwierdź swoją tożsamość.
- Zaloguj się za pomocą ustalonego wcześniej loginu i hasła.
- Wybierz opcję „Sprawdź, czy jesteś wpisany do Krajowego Rejestru Długów”. Po kliknięciu w przycisk, Twój raport będzie przygotowywany.
- Czekaj na informację w mailu o gotowym raporcie.
- Wejdź ponownie na stronę, potwierdź tożsamość i pobierz gotowy raport.
Sprawdź również: Śledź swoje finanse: Jak skutecznie sprawdzić swoje długi bez ponoszenia kosztów.
Jak sprawdzić firmę w KRD?
Aby sprawdzić firmę w KRD należy podjąć te same kroki, jak w przypadku sprawdzania własnego raportu. Potrzebna będzie rejestracja na stronie oraz wniesienie odpowiedniej opłaty, ponieważ darmowy dostęp do konta jest możliwy tylko w przypadku odczytu swojego raportu raz na 6 miesięcy. Po zalogowaniu się na Panel Klienta należy wybrać zakładkę “Sprawdź firmę” oraz podać NIP firmy, którą chcesz zweryfikować. W raporcie mogą znajdować się informacje o zaległościach wobec ZUS czy urzędu skarbowego. Znajdziesz również wzmianki o postępowaniu komorniczym oraz łącznej kwocie zadłużenia.
Sprawdzenie Krajowego Rejestru Długów osoby prywatne – konsekwencje
Znalezienie się w KRD łączy się z pewnymi konsekwencjami. Przede wszystkim, stajesz się mniej wiarygodny w oczach banku, ponieważ wpis w KRD oznacza, że nie wywiązujesz się ze swoich zobowiązań w terminie. Przy wnioskowaniu o kredyt może stanowić to duże utrudnienie, ponieważ bank może traktować Cię jako osobę, która nie będzie spłacać określonych rat zgodnie z harmonogramem spłat. Jeśli chcesz otrzymać kredyt w banku, powinieneś jak najszybciej spłacić zadłużenie. Wpis do bazy nie tylko utrudni szansę na wzięcie kredytu, ale również może pogorszyć działanie Twojej firmy. Jeśli okażesz się nierzetelnym kontrahentem, będzie Ci o wiele trudniej nawiązywać nowe współprace.
Jak usunąć wpis z KRD?
Informacja o Twoim zadłużeniu może widnieć w bazie KRD maksymalnie przez 10 lat od momentu dokonania wpisu przez wierzyciela lub do 3 lat od zaktualizowania danego wpisu przez wierzyciela. Jeśli uregulujesz zobowiązanie, wierzyciel ma 14 dni na zgłoszenie usunięcia wpisu z KRD, w innym przypadku grozi mu kara grzywny. KRD ma 7 dni na usunięcie takiego wpisu, od momentu złożenia wniosku przez wierzyciela. Dłużnik nie może sam usunąć negatywnych wpisów z rejestru.
Dodatkowo, wierzyciel musi zaktualizować negatywne informacje, jeśli zobowiązanie zostanie częściowo uregulowane, zobowiązanie wygaśnie, podane informacje będą błędne lub zakres danych się zmieni.
Kredyt hipoteczny a KRD
Negatywny wpis w KRD pogorszy Twoją zdolność kredytową, ponieważ bank otrzyma informacje, że nie wywiązujesz się ze wszystkich zobowiązań i w tym wypadku może nie udzielić Ci kredytu. W przypadku kredytu hipotecznego jest to szczególnie ważne, ponieważ kwota finansowania jest zwykle duża i wymaga spłaty dosyć wysokich, comiesięcznych rat. Dlatego przed ubieganiem się o kredyt, warto zapoznać się z Krajowym Rejestrem Dłużników, bo może zdarzyć się sytuacja, że zapomniałeś o jakimś zobowiązaniu, np. o mandacie, który zalega na Twoim koncie już od kilku lat. Wnioskowanie o kredyt hipoteczny łączy się z dokładnym przygotowaniem i przeanalizowaniem swojej sytuacji finansowej, dlatego warto mieć pełną świadomość podczas ubiegania się o kredyt, zwłaszcza hipoteczny.
Jeśli zastanawiasz się, jak połączyć kilka zobowiązań w jedno, z pomocą przyjdzie Ci nasz artykuł o kredytach konsolidacyjnych z hipoteką. Sprawdź, jak uregulować swoje finanse i obniżyć koszty swojego kredytu.