Linfi|

Karta kredytowa: Wymiary, numeracja i kluczowe dane

karta kredytowa

W dzisiejszym świecie korzystanie z karty kredytowej jest powszechne i wygodne, ale czy wiesz wszystko o tym niepozornym kawałku plastiku? Wymiary, numeracja i kluczowe dane na karcie kredytowej mają znaczenie nie tylko dla płatności, ale także dla bezpieczeństwa Twoich finansów. Odkryj najważniejsze informacje o karcie kredytowej.

Karta kredytowa – dlaczego jest tak popularna?

Karta kredytowa jest instrumentem płatniczym z możliwością korzystania z limitu kredytowego. Dołączony do niej rachunek płatniczy, znany również rachunkiem karty kredytowej, przypomina wyglądem ten związany z kartami debetowymi. Różnica polega na tym, że korzystając z karty kredytowej, wydajesz pieniądze udostępnione przez bank, podczas używania zwykłego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR), wykorzystujesz środki własne.

Ciekawym aspektem jest to, że kredyt udzielany na karcie kredytowej jest odnawialny, co oznacza, że po spłacie wykorzystanego limitu, możesz ponownie z niego korzystać. Jeśli spłacisz zobowiązanie w okresie bezodsetkowym, korzystanie z karty może być całkowicie darmowe – spłacasz tyle, ile pożyczyłeś.

Karta kredytowa umożliwia dokonywanie płatności w taki sam sposób jak karty debetowe. Możesz więc płacić nią za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłacać gotówkę z bankomatów oraz dokonywać i odbierać przelewy. Aby otrzymać kartę, konieczne jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej, która będzie decydować o wysokości udzielonego limitu.

Gdzie znajduje się numer karty kredytowej?

Samo znalezienie numeru karty płatniczej, niezależnie od tego, czy to karta debetowa czy kredytowa, nie sprawia trudności – jest to najbardziej wyeksponowany element widoczny na przedniej stronie karty, umiejscowiony zaraz pod chipem. Nie ma różnicy, czy to numer karty Visa, American Express czy MasterCard – numer prezentuje się w tym samym miejscu na wszystkich kartach. Jeśli zastanawiasz się ile cyfr ma karta kredytowa, odpowiedź jest prosta – 16 cyfr, umieszczonych w 4 blokach po 4 cyfry. Numer karty płatniczej stanowi niezbędny element do realizacji transakcji kartą, szczególnie przy zakupach online. Istotne jest, aby traktować ten numer jako poufną informację i dbać o jego zabezpieczenie przed nieautoryzowanym dostępem. Nie należy udostępniać go osobom postronnym ani przechowywać w sposób podatny na ryzyko utraty lub kradzieży.

Wymiary karty kredytowej

Kształt kart kredytowych, które są wydawane przez różne instytucje finansowe jest do siebie zbliżony. Wymiary tych kart zostały ustalone przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną i opisuje je norma ISO/IEC 7810. Zgodnie z nią, karty mają wymiary: 85,60 mm szerokości, 53,98 mm wysokości i 0,76 mm grubości. Elementy znajdujące się na kartach kredytowych są ustandaryzowane, aby umożliwić łatwe i szybkie korzystanie z nich oraz ustalić identyfikację właściciela i dane karty.

Co znajduje się z przodu karty kredytowej?

Na przedniej stronie karty kredytowej zwykle umieszczone są:

  • imię i nazwisko posiadacza karty;
  • nazwa banku;
  • numer karty;
  • data ważności karty;
  • logo organizacji płatniczej;
  • symbol płatności zbliżeniowych;
  • chip (mikroprocesor).

Dodatkowo, na przodzie karty płatniczej może być widoczne oznaczenie rodzaju karty. Karty kredytowe są oznaczone jako „Credit”. Najczęściej ta informacja znajduje się pod logo organizacji płatniczej, ale czasami może być umieszczona także w innym miejscu, nawet na odwrocie karty.

Co znajduje się na odwrocie karty kredytowej?

Na odwrocie karty kredytowej znajduje się:

  • miejsce przeznaczone na podpis właściciela karty;
  • hologram zabezpieczający;
  • kod CVC2/CVV2;
  • pasek magnetyczny zawierający dane karty;
  • informacje dotyczące wystawcy karty, takie jak numer infolinii lub adres, pod który należy się zgłosić w przypadku znalezienia karty.

Co to jest kod CVC i CVV?

Terminy CVV i CVC są synonimiczne i odnoszą się do tego samego kodu zabezpieczającego na karcie płatniczej. Skrót CVV oznacza “Card Verification Value”, a skrót CVC oznacza “Card Verification Code”. Jedyną różnicą jest nazewnictwo używane przez poszczególne organizacje płatnicze. Karty Visa stosują oznaczenie CVV, podczas gdy MasterCard używa CVC. Podobnie jest z oznaczeniami CVC2/CVV2, które również odnoszą się do tych samych kodów zabezpieczających. Służą one do weryfikacji transakcji przez Internet, które nie wymagają fizycznego użycia karty ani wprowadzenia kodu PIN. 

Chcesz korzystać z karty kredytowej i otrzymywać zwrot kosztów? Nasz kalkulator kart kredytowych z casbackiem pokaże Ci symulacje różnych ofert bankowych. Nie trać czasu na przeszukiwanie dziesiątek ofert finansowych i ciesz się zwrotem gotówki już dziś!

Co zawiera karta kredytowa?

Wśród elementów obecnych na karcie kredytowej możemy wyróżnić:

  1. Pasek magnetyczny – znajduje się na odwrocie karty kredytowej. Pierwszy pasek magnetyczny został opracowany we współpracy z IBM i znacznie skrócił czas autoryzacji płatności (do 1 minuty).
  2. Chip – czyli mikroprocesor, jest umieszczony na przodzie karty kredytowej. Chip głównie podnosi bezpieczeństwo korzystania z karty kredytowej i zabezpiecza przez tzw. skimmingiem, czyli kopiowaniem danych z paska magnetycznego w celu stworzenia „klonu” karty i dokonania nieautoryzowanych transakcji.
  3. Moduł zbliżeniowy – oznaczenie dotyczące płatności zbliżeniowych, występujący zarówno na przedniej, jak i tylnej stronie karty płatniczej. W Polsce karty zbliżeniowe zadebiutowały w 2008 roku.

Jak bezpiecznie korzystać z karty kredytowej?

Bezpieczne korzystanie z karty kredytowej jest kluczowe dla ochrony Twoich finansów i danych osobowych. Oto kilka przydatnych wskazówek:

  1. Chroń numer karty: nigdy nie udostępniaj numeru karty kredytowej osobom trzecim. Traktuj go jako poufne dane i unikaj przekazywania go przez e-mail, telefon lub wiadomości tekstowe.
  2. Bezpieczne transakcje online: Upewnij się, że strony internetowe, na których dokonujesz transakcji, są bezpieczne. Unikaj dokonywania płatności na publicznych sieciach Wi-Fi, gdzie Twoje dane mogą być narażone na ataki hakerów.
  3. Regularne sprawdzanie wyciągów z konta: śledź swoje transakcje regularnie, sprawdzając wyciągi z konta, korzystaj z aplikacji bankowej. W ten sposób szybko zauważysz wszelkie nieprawidłowości lub nieautoryzowane transakcje i będziesz mógł podjąć odpowiednie działania.
  4. Bezpieczeństwo numeru PIN: starannie chroń swój PIN do karty kredytowej. Nie zapisuj go razem z kartą i unikaj oczywistych kombinacji podczas tworzenia numeru. Pamiętaj, że bank nigdy nie będzie prosił Cię o podanie PIN-u drogą mailową czy telefoniczną.
  5. Ustawienia bezpieczeństwa: korzystaj z funkcji bezpieczeństwa, które są oferowane przez dostawców kart. Włącz powiadomienia SMS o transakcjach oraz blokowanie karty w przypadku podejrzanych aktywności.
  6. Zabezpieczenie fizyczne karty: zawsze trzymaj swoją kartę kredytową w bezpiecznym miejscu i pilnuj jej podczas dokonywania płatności, aby uniknąć kradzieży lub przypadkowej utraty.
  7. Odpowiedzialne korzystanie z kredytu: korzystaj z karty kredytowej z umiarem i odpowiedzialnością, pamiętając o terminowym spłacaniu zadłużenia. Unikaj wykorzystywania kredytu na zbędne lub nieplanowane wydatki, aby uniknąć nagromadzenia zobowiązań finansowych.

Co zrobić, gdy ktoś ma dane z mojej karty kredytowej?

Gdy podejrzewasz, że ktoś mógłby wykraść dane Twojej karty kredytowej, musisz niezwłocznie zacząć działań, aby zabezpieczyć swoje finanse. Sprawdź dokładnie wszystkie operacje na koncie, w tym wszelkie blokady, aby upewnić się, że nie ma wśród nich żadnych niezweryfikowanych lub niepożądanych transakcji. Nawet jeśli nie znajdziesz podejrzanych operacji Twoją kartą kredytową, warto zgłosić zastrzeżenie karty w banku i żądanie wydania nowej. Jeśli doszło do nieautoryzowanych płatności, koniecznie zgłoś to bankowi i poproś o zastrzeżenie karty, zablokowanie środków na koncie oraz zmiany danych do logowania i autoryzacji.

Planujesz podróż? Sprawdź, jak możesz oszczędzać dzięki naszemu kalkulatorowi kart kredytowych dla podróżujących. Odkryj najlepsze oferty, zbieraj punkty, korzystaj z bezpłatnych ubezpieczeń podróżnych i wiele więcej.

Jak przydatny był ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.