Konsultant

Poniżej dalsza część artykułu. arrow

Ubezpieczenie mieszkania/domu – co obejmuje?

Ubezpieczenie mieszkania i domu to kompleksowa ochrona, obejmująca nie tylko mury i elementy stałe, ale także ruchomości domowe, zapewniająca zabezpieczenie przed wieloma  nieprzewidzianymi zdarzeniami. Dodatkowo polisa może zawierać specjalne opcje dostosowane do potrzeb domowników. Dowiedz się co jak wybrać ubezpieczenie skrojone na miarę Twoich potrzeb. 

Linfi znak

Skorzystaj z pomocy specjalisty i uzyskaj:

  • całkowicie darmową konsultację
  • najkorzystniejszą ofertę za najniższą możliwą cenę
  • proste i zrozumiałe objaśnienie szczegółów oferty

Podstawowa polisa ubezpieczeniowa mieszkania, na przykład do spełnienia warunków kredytu hipotecznego, jest stosunkowo niedroga. Warto jednak zauważyć, że taka polisa może oferować jedynie ograniczoną ochronę. Z naszą pomocą wybierzesz odpowiednią ofertę ubezpieczeniową swoich czterech kątów. 

Co obejmuje polisa ubezpieczenia mieszkania lub domu?

Podstawowa polisa ubezpieczenia mieszkania obejmuje ochroną mury nieruchomości (zawsze) oraz jej elementy stałe (najczęściej). Zapewnia głównie ochronę przed pożarem i kilkoma, ewentualnie kilkunastoma innymi zdarzeniami losowymi. To właśnie takie ubezpieczenie jest wymagane przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny, jednakże możesz je dowolnie rozbudować.

W ramach polis mieszkaniowych pod pojęciem mieszkania rozumie się nie tylko samą przestrzeń do zamieszkania, ale także pomieszczenia przynależne, takie jak np. piwnica, garaż/miejsce parkingowe czy strych. Czasami ubezpieczenie obejmuje także pomieszczenia wspólne, np. suszarnię. Nawet w podstawowej polisie finansowo zabezpieczone są omawiane pomieszczenia.

Możliwość rozszerzenia każdej polisy mieszkaniowej dotyczy zarówno dodatkowego mienia (np. ruchomości domowych), jak i kolejnych zdarzeń ubezpieczeniowych (np. kradzież z włamaniem). Choć rozszerzenie zwiększa zakres ochrony, to jednocześnie wpływa na wzrost składki ubezpieczeniowej. 

Ubezpieczenie mieszkania i domu – kiedy możemy tego dokonać?

Wybór i nabywanie ubezpieczenia zwykle pozostaje w gestii i decyzji właścicieli. Często decydują się na nie osoby, które niedawno otrzymały gotowe mieszkanie, dom, lub po podpisaniu aktu notarialnego, czyli przeniesieniu praw własności. W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera nie ma potrzeby wcześniejszego wykupywania polisy, gdyż deweloper zazwyczaj ubezpiecza całą nieruchomość. Jednak po podpisaniu dokumentów i aktu notarialnego, ta ochrona wygasa, przenosząc odpowiedzialność za mieszkanie na nowego właściciela.

Możliwe jest również ubezpieczenie domu w trakcie budowy, które może obowiązywać od momentu położenia pierwszych fundamentów lub osiągnięcia stanu surowego zamkniętego. Takie ubezpieczenie zapewnia ochronę posiadłości jeszcze przed jej zamieszkaniem.

Istnieją sytuacje, w których wykupienie polisy jest obligatoryjne, takie jak zaciągnięcie kredytu hipotecznego. W obecnej praktyce razem z kredytem na mieszkanie, wymagane jest także wykupienie takiej polisy, będącego warunkiem narzucanym przez banki. Wymagania te zazwyczaj odnoszą się do podstawowej ochrony, czyli najtańszego ubezpieczenia. Polisę na kredyt można zakupić w banku lub samodzielnie dokonać wyboru i zakupu.

Czy ubezpieczenie domu a mieszkania czymś się różnią?

Propozycje dostępne na rynku ubezpieczeń nieruchomości oferują praktycznie identyczny zakres ochrony zarówno dla domów, jak i mieszkań. Niemniej jednak istnieje kluczowa różnica w zakresie ochrony, na jaki decyduje się właściciel nieruchomości. Oprócz podstawowej polisy klient ma możliwość dostosowania warunków umowy, precyzując, które zdarzenia losowe chciałby objąć ubezpieczeniem.

Przykładowo, nie ma sensu wykupywać polisy od powodzi w regionie, gdzie to ryzyko nie występuje. Kolejną istotną różnicą jest cena, zazwyczaj składka ubezpieczeniowa dla domów jest znacznie wyższa niż dla mieszkań. Wysokość składki wpływa głównie na wartość nieruchomości, zarówno mierzoną w przypadku budynku, jak i ruchomości, oraz powierzchnię nieruchomości.

Ubezpieczenie nieruchomości – co należy zapamiętać?

Inwestycja w solidne ubezpieczenie nieruchomości przekłada się na koszty, które zazwyczaj rosną wraz z wartością nieruchomości i zakresem ochrony. Uwzględnić należy historię nieruchomości, oraz ewentualne możliwe zdarzenia losowe np. zalanie czy pożar. W niektórych przypadkach rozszerzenie ochrony o ryzyko kradzieży z włamaniem może być korzystniejsze cenowo, dzięki możliwości uzyskania zniżek za posiadane własne zabezpieczenia. Optymalne dostosowanie ubezpieczenia pozwala na znalezienie równowagi między ceną a kompleksową ochroną nieruchomości. 

Z nami uzyskasz ofertę ubezpieczeniową skrojoną na miarę Twoich potrzeb. Bez względu, jaki rodzaj ubezpieczenia wybierzesz, możesz mieć pewność, że przedstawimy Ci najkorzystniejsze propozycje, dopasowane do Twoich czterech kątów.