Zajęcie komornicze to bardzo stresująca sytuacja. Brak możliwości dysponowania własnymi środkowymi może być frustrująca. W artykule wyjaśnimy co należy zrobić, aby komornik odblokował konto oraz po jakim czasie to nastąpi.
Blokada konta – kiedy komornik może zająć rachunek bankowy?
Zanim zajmiemy się tematem odblokowania konta bankowego przez komornika, należy określić w jakiej sytuacji może on je zająć. Oczywiście dzieje się to, kiedy dłużnik nie wywiązuje się ze spłaty swoich zobowiązań. Warto jednak zaznaczyć, że postępowanie komornicze nie następuje od razu, a sam komornik działa wedle określonych procedur, które ustalone są według obowiązującego prawa. Zwykle dłużnik otrzymuje kilka wezwań do zapłaty, jeszcze przed wszczęciem postępowania. Dłużnik ma zatem szansę na uregulowanie swojego zobowiązania lub przynajmniej uzgodnienie warunków porozumienia z wierzycielami. Poniżej kilka przykładowych sytuacji, w których może mieć miejsce zajęcie komornicze:
- niezapłacony mandat;
- niespłacona rata kredytu;
- nieuregulowany rachunek za telefon;
- brak wpłaty alimentów;
- niezapłacone podatki.
Warto nadmienić, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, kwotą wolną od zajęcia komorniczego jest 3600 złotych brutto – czyli 2700 netto.
Sprawdź to: Windykacja – co to takiego?
Ile trwa blokada środków na koncie bankowym?
Kiedy komornik zejdzie z konta? Konto bankowe będzie zajęte do czasu, aż dłużnik spłaci całkowicie swoje zobowiązanie. Jeżeli idzie natomiast o sytuację, w której dług został spłacony, a osoba czeka na odblokowanie konta, to procedura ta może wynieść kilka dni. W celu przyspieszenia jej, można skontaktować się z komornikiem.
Jak zdjąć blokadę z konta bankowego? Podpowiadamy co robić
Na samym wstępie należy upewnić się, z czego wynika owe zajęcie. W tym też celu należy skontaktować się ze swoim bankiem i dowiedzieć się jaki komornik jej dokonał. Bank powinien dostarczyć klientowi niezbędnych informacji w tej materii. Może podać zarówno sygnaturę akt komorniczych, ale i dane teleadresowe komornika. Następnie, należy się z nim skontaktować i przejść do wyjaśnień. Jeżeli dłużnik jest pewny co do sytuacji, może przystąpić do ustalenia warunków spłaty. Czasem gdy kwota jest duża, można rozważyć podział zobowiązania na części. Istotnym jest jednak to, że nie zawsze takie rozwiązanie jest możliwe. Komornik działa bowiem na polecenie sądu i musi trzymać się określonych procedur.
Innym rozwiązaniem, które możemy zastosować jest skontaktowanie się z wierzycielem i ustalenie warunków ugody. Oczywiście na tym etapie, może wiązać się to z dużymi trudnościami, a w konsekwencji nawet z odmową, ale zawsze jest to jakaś alternatywa. Dłużnik może wówczas złożyć wniosek, w którym uzasadni swoją trudną sytuację materialną i poda argumenty, które poświadczą o tym, że blokada konta będzie stanowiła dla niego duże obciążenie, co w konsekwencji może prowadzić do większych trudności finansowych, a tym samym problemów ze spłatą zobowiązania. Dłużnik musi wówczas przedstawić umowę ugody komornikowi i jednocześnie dopilnować, aby ten skontaktował się z bankiem, w celu zdjęcia blokady. Należy jednak pamiętać, że metoda ta nie zawsze jest skuteczna. O pomyślności takich działań zadecyduje dobra argumentacja wnioskującego oraz dobra wola wierzyciela. Poniżej “ściągawka” dotycząca informacji, jakie powinny znaleźć się w takim dokumencie.
- miejsce i data złożenia wniosku;
- dane osobowe dłużnika;
- dane teleadresowe dłużnika;
- wskazanie sądu na polecenie, którego działa komornik;
- odpowiednia argumentacja dłużnika odnośnie prośby o odblokowanie konta;
- podpis dłużnika.
Dobrym pomysłem jest sporządzenie 3 egzemplarzy: dla dłużnika, komornika oraz wierzyciela.
Ile trwa odblokowanie konta przez komornika – podsumowanie
Blokada komornicza na koncie będzie do czasu całkowitej spłaty długu, jednakże nie może on blokować konta dłużej niż 3 miesiące. Po dokonaniu regulacji przez dłużnika, komornik powinien odblokować konto w przeciągu kilku dni. Innym rozwiązaniem, które może być pomocne, jest złożenie specjalnego wniosku u wierzyciela, celem ustalenia nowych, dogodnych warunków spłaty i zdjęcia blokady na koncie bankowym przez komornika. Trzeba pamiętać, że taki wariant nie zawsze jest możliwy.